Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport z przenoszenia numerów w sieciach stacjonarnych i mobilnych w III kwartale 2022 r. W sumie przeniesiono ponad 400 tys. z czego 345 tys. numerów w sieciach mobilnych.
Raporty UKE dotyczące przenoszenia numerów wykorzystują zarządzany przez Prezesa UKE system Platformy Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych (PLI CBD). Zgodnie z danymi w III kwartale 2022 r. w sieciach stacjonarnych przeniesiono łącznie 67 572 numery. To o dziewięć tysięcy mniej niż w poprzednim kwartale tego roku, gdy przeniesiono 76 747 numery.
Najwięcej numerów zostało przeniesionych we wrześniu. Było to ponad 37,5 tys. Był to spory wzrost w stosunku do sierpnia, gdy zostało przeniesionych jedynie trochę ponad 10 tys. numerów.
Dużo większy ruch miał miejsce w sieciach mobilnych. Łącznie w ostatnich trzech miesiącach przeniesiono tam 345 123 numery. Jest to znaczący wzrost w stosunku do okresu poprzedniego. Wtedy przeniesiono 313 127 numerów czyli różnica wynosi prawie 32 tys.
Właściwie we wszystkich trzech miesiącach liczby przeniesionych numerów były dość zbliżone i mieściły się w zakresie 110-120 tys.
W III kwartale 2022 r. trzech z czterech największych operatorów zamknęło bilans na minusie. Największą stratę odnotował Polkomtel – operator sieci Plus. Stracił on ponad 33 tysiące kart SIM. Ze stratą 8,8 tys. numerów kwartał zamknęła sieć Play – P4. Najmniej pośród tracących operatorów stracił Orange Polska, bo jedynie 5 tys. numerów.
Jedynym operatorem, który zamknął III kwartał tego roku na plusie jest T-Mobile. Sieci zyskała 21,8 tys. abonentów.
Źródła: uke.gov.pl, bik.uke.gov.pl