TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rada Bezpieczeństwa Biznesowego – pierwsze sukcesy

Zjazd MiŚOT w Toruniu nie mógł obyć się bez wystąpienia poświęconego Radzie Bezpieczeństwa Biznesowego. To okazja nie tylko do tego, by przypomnieć czym w założeniu zajmuje się Rada, ale także do tego, by zaprezentować, co przez tych kilka miesięcy od jej powstania udało się już zrealizować.

Rada Bezpieczeństwa Biznesowego powstała 22 lutego 2024 roku. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa biznesowego dla małych i średnich przedsiębiorców, a także budowanie dla nich dobrych praktyk w zakresie etyki i bezpieczeństwa. Dzięki działaniu Rady zapewniona ma być uczciwa konkurencja w sektorze telekomunikacyjnym.

Zadania Rady

Członkowie Rady stawiają sobie za cel zapobieganie nieuczciwej konkurencji między operatorami telekomunikacyjnymi. Odbywa się to chociażby poprzez budowę kodeksu etyki Grupy MiŚOT. Ale również przez organizację Sądów Koleżeńskich, rozstrzygających spory w formie arbitrażu między członkami Grupy MiŚOT.

RBB to także wsparcie operatorów telekomunikacyjnych w dostosowywaniu się do aktualnie obowiązujących przepisów. Ponadto Rada bierze na siebie reprezentowanie stanowiska MiŚOT w procesie legislacyjnym.

Sukcesy Rady Bezpieczeństwa Biznesowego

Radzie udało się nanieść poprawki do PKE, chociaż odbyło się to za późno. Zostały one jednak wykorzystane w warsztatach prowadzonych dla MiŚOT-ów.

W czerwcu 2024 r. przedstawiono Ministerstwu cyfryzacji poprawki do ustawy o KSC.

Rada zajęła się również analizą – wraz z Działem Prawnym Grupy – ofert Orange oraz Spółdzielni Mieszkaniowych, które świadczą usługi telekomunikacyjne. Wydała rekomendacje dla usług świadczonych przez MdS MiŚOT-om – głównie dotyczyło to cen i zakresu usług oraz rekomendacje dla Zarządu Grupy MiŚOT dotyczące pomocy operatorom dotkniętym powodzią.

Do najważniejszych sukcesów RBB należy zaliczyć uwzględnienie jej uwag po spotkaniu z Ministerstwem cyfryzacji w czerwcu 2024 roku. Dotyczyły one:
– wycofania nadregulacji wprost wskazującej na SZBI ISO27001,
– wycofania obowiązku robienia audytów zewnętrznych dla podmiotów ważnych,
– przeredagowania definicji DNS w ustawie.

Gdyby ktoś chciał zapytać, co dzięki tym wszystkim działaniom RBB konkretnie zyskują mali i średni operatorzy, to oprócz wspomnienia o bezpieczeństwa funkcjonowania firmy można dodać też kwestie pieniężne. Całe środowisko zyskało od 6-8 mln zł rocznie.

To pieniądze, które jeśli zostają w kasie operatora, pozwalają mu lepiej prowadzić działalność i inwestować we własny rozwój.

Przyjęta została rekomendacja Rady Bezpieczeństwa przez Projekt MdS. Związana jest ona z przebudową zakresu usług. Dzięki temu stać ma być na to każdego MiŚOT-a.

Certyfikacja NIS2 w środowisku przygotowana została w 4 stopniach.

To kolejne oszczędności dla operatorów.

Plany Rady Bezpieczeństwa Biznesowego

Chociaż udało się zbudzić środowisko Jednostek Samorządu Terytorialnego, które są telekomami i całego środowiska OSE przy wspólnej akcji PIKE, KIKE i Rady Bezpieczeństwa dotyczącej dostawcy wysokiego ryzyka, to jest to początek działań wspierających w tym zakresie. Takie wspólne działania to większa siła nacisku na Ministerstwo Cyfryzacji, by wycofało się z nadregulacji. Naciski trwają.

RBB rozpoczęła prace nad Kodeksem Etyki MiŚOT oraz jego wdrożeniem w środowisku czy nad Kodeksem Dobrych Praktyk w zakresie Cyberbezpieczeństwa.

W sieci pojawi się przestrzeń, w której publikowane będę rekomendacje RBB oraz przygotowane przez nią dokumenty.

Dla Radnych RBB istotne jest, by otrzymywać zgłoszenia o nieuczciwych praktykach z terenu. Pozwoli to przygotować odpowiednie opracowania dla UKE, UOKIK czy prokuratury dla wspólnej pracy na rzeczy uczciwości w obszarze telekomunikacji.

Rada wciąż pracuje nad swoją rozpoznawalnością i współpracą z Miśkami. Każdy operator powinien wiedzieć jak zgłosić się do Radnego na swoim terenie. Trwają prace nad zapewnieniem odpowiedniego przedstawicielstwa we wszystkich obszarach kraju.

Kontakt z Radnymi ułatwi poniższe zestawienie radnych RBB wraz z kontaktem do każdego z nich.

Hasło ISPortal do konkursu: Kasjopea

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze