TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Przyjęto projekt ustawy o otwartych danych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o otwartych danych. Jego głównym celem jest zwiększenie liczby danych publicznych możliwych do ponownego wykorzystania.

Sektor publiczny jest w posiadaniu wielu zasobów. Są to dane o mobilności, meteorologiczne, ekonomiczne czy finansowe. Informacje te mogą być wykorzystywane do tworzenia nowych, innowacyjnych produktów i usług. Dlatego przyjęty właśnie projekt może mieć pozytywny wpływ na rozwój gospodarki.

Pełna nazwa przyjętych dziś regulacji to projekt ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

– Po wejściu w życie nowych przepisów jeszcze więcej danych będzie mogło zostać wykorzystane do prowadzenia analiz, badań lub na potrzeby rozwiązań sztucznej inteligencji, w tym także dla biznesu i przemysłu, czy też modelowania kryzysowego – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Najważniejszymi rozwiązaniami przyjętego projektu są:

– wprowadzenie kategorii danych o wysokiej wartości – ich wykorzystanie związane jest z ważnymi korzyściami społecznymi, środowiskowymi czy gospodarczymi

– zagwarantowanie, że podmioty zobowiązane będą musiały udostępniać dane dynamiczne do ponownego wykorzystywania

– ponowne wykorzystanie danych badawczych, wytworzonych w ramach działalności naukowej, finansowanej ze środków publicznych np. wyniki eksperymentów czy obserwacji prowadzonych w terenie

– nowe rozwiązanie otwierania danych chociażby portalu dane.gov.pl pozwalające na ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego oraz przyspieszenie procesu otwierania danych w Polsce

– Projekt także dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w zakresie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Jesteśmy przekonani, że nowe regulacje pozytywnie wpłyną na innowacyjność polskiej gospodarki, a co za tym idzie – także na jakość życia obywateli – wyjaśnia Andruszkiewicz.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wyjątek stanowią niektóre artykuły, które mają odrębne terminy obowiązywania.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze