Polska staje się celem coraz większej liczby cyberataków także ze strony zagranicznych służb. Walka z cyberterroryzmem wymaga coraz większej koordynacji działań i przepisów. Międzyresortowa grupa robocza będzie pracować nad legislacją, która wzmocni cyberodporność Polski.
W ostatnich miesiącach widoczna jest coraz większa aktywność przestępców, a także zagranicznych służb, w przestrzeni cyfrowej Polski. Nastąpiła też zmiana motywacji tego typu działań. Chociaż często chodzi o kradzież czy wyłudzenie, to pojawiają się kwestie polityczne lub militarne. Celem jest osłabienie potencjału normalnego funkcjonowania państwa.
Niedawno Krzysztof Gawskowski poinformował, że została rozbita grupa działająca na szkodę Polski w cyberprzestrzeni. Stoją za tym białoruskie i rosyjskie służby.
Destabilizacja i dezinformacja stają się równie ważnymi motywami, jak kradzież czy sabotaż. W kolejnych atakach pojawia się aspekt nie tylko przejmowania danych, ale też prób szantażu. Polskie służby monitorują sytuację, ale liczba ataków wciąż rośnie. W celu przeciwdziałania ich skutkom Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji powołają specjalny międzyresortowy zespół. Przejrzy on obecne przepisy i zaproponuje zmiany dla skutecznego identyfikowania zagrożeń.
Prace zespołu będą konsultowane z organizacjami pozarządowymi. Wszelkie zmiany legislacyjne będą wprowadzane z poszanowaniem prawa do prywatności.
– Dziś chcemy uruchomić prace nad tego typu rozwiązaniami. Chcemy, aby zostały one wypracowane wspólnie przez służby oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Te prace będą transparentne i mają doprowadzić do wprowadzenia rozwiązań uwzględniających gwarancję praw obywatelskich – zapowiada Krzysztof Gawkowski, powiedział wicepremier i minister cyfryzacji.
Jakie zmiany są potrzebne?
Przede wszystkim należy skrócić czas reakcji na cyberincydenty. Ale ważne jest również identyfikowanie z wyprzedzeniem potencjalnych ataków. Instytucje publiczne powinny posiadać większą wiedze w tym zakresie. Będą też realizować działania z zakresu prewencji.
Międzyresortowa grupa robocza koordynowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Cyfryzacji opracuje propozycje nowych rozwiązań prawnych. Zwiększy to możliwości ochrony i monitoringu zagrożeń przed różnego rodzaju atakami z wykorzystaniem technologii.
– W naszej ocenie przepisy muszą być dostosowane do obecnej sytuacji i nowych zagrożeń, z jakimi mamy dziś do czynienia oraz nowych mechanizmów i technologii wykorzystywanych przez przestępców – powiedział Tomasz Siemoniak, koordynator służb specjalnych, minister spraw wewnętrznych i administracji.
Źródło: gov.pl