TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Projekt MDF uruchamia ofertę hurtową. Kto na tym zyska?

Spółka Projekt MDF upubliczniła ofertę hurtową usług telekomunikacyjnych. Dostępna jest na stronie mdf.misot.pl. Wyjaśniamy do kogo należy Projekt MDF, jakie są cele tej spółki i kto skorzysta na budowie sieci.  

Powołana przez Stowarzyszenie e-Południe spółka celowa – Projekt MDF – opiera się na innowacyjnej koncepcji współpracy lokalnych operatorów telekomunikacyjnych zapewniających usługi dostępu do internetu (ISP). Integrując potencjał poszczególnych operatorów, spółka zabiegała o dofinansowanie budowy infrastruktury światowej w ramach konkursów Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC).

– Udziałowcy, czyli lokalni dostawcy usług internetowych (ISP), deklarują zasięg sieci, którą są w stanie wybudować na danym obszarze wsparcia. W przypadku uzyskania dofinansowania, spółka celowa powierza im wykonanie inwestycji zgodnie z deklaracjami  – tłumaczy Sebastian Kachel, członek zarządu. – Przykładowo: program wykorzystujący pieniądze z programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy realizowany jest na terenie aż 19 gmin województwa śląskiego.

Dzięki temu modelowi, w przypadkach, w których poszczególni lokalni ISP nie są w stanie zadeklarować zapewnienia dostępu do wszystkich punktów adresowych objętych wsparciem, spółka celowa samodzielnie sieciuje te obszary. Tym samym eliminuje bariery inwestycyjne związane z fragmentacją i umożliwia konsolidację działań inwestycyjnych.

Co oznacza publikacja oferty hurtowej? 

Publikacja oferty hurtowej oznacza, że odpowiednie dokumenty są już dostępne publicznie (można je znaleźć na stronie mdf.misot.pl). Zgodnie z wymogami formalnymi, dokument został równocześnie przesłany do Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

Złożenie oferty do CPPC i UKE oznacza też formalne wejście w 30-dniowy okres, po którym (o ile nie zostaną zgłoszone przez UKE żadne zastrzeżenia), oferta uzyska status aktywnej, co formalnie pozwoli spółce MDF rozpocząć świadczenie usług hurtowych operatorom zainteresowanym dostępem do infrastruktury projektowe.

Miliony dla lokalnych ISP

W kontekście działalności spółki i konkursów KPO/FERC warto zwrócić uwagę, że CPPC wyznaczyło w województwie śląskim 11 obszarów wsparcia o wielkości od 2,1 tys. do 9,1 tys. gospodarstw domowych. Ich budżety wynosiły od 13 do 43 mln zł . Projekt MDF, jako beneficjent, realizuje w tym województwie inwestycję z dofinansowaniem w wysokości ok. 30 mln zł.

W międzyczasie Prezes UKE przeprowadził konsultacje projektu oferty hurtowej – trwały od 28 listopada do 12 grudnia 2024 r. – a ich wynik opublikowano 2 stycznia 2025 r.  .

Wymogi CPPC oraz UKE przewidują, że oferta hurtowa musi być zatwierdzona z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, a usługi te nie mogą być świadczone wcześniej (przed zatwierdzeniem). W dokumentach CPPC wymaga się również wniosku do UKE z potwierdzeniem złożenia oferty hurtowej.

Korzyści dla rynku telekomunikacyjnego i lokalnych ISP 

Upływ wskazanego terminu bez sprzeciwu ze strony UKE, umożliwi operatorom podpisywanie umów na dostęp do sieci i korzystanie z niej w modelu hurtowym Bitstream Access (BSA) / provisioningowym.

W praktyce oznacza to większą dostępność usług dla operatorów oraz ich klientów na obszarach słabiej skomunikowanych.

– Od strony lokalnych operatorów ważnym elementem projekt jest eliminacja barier inwestycyjnych – podkreśla Sebastian Kachel. – Lokalni ISP mogą współtworzyć projekt bez konieczności posiadania samodzielnej infrastruktury na dużą skalę.

Zarząd MDF podkreśla przy tym , że spółka działa w ramach wymagań CPPC oraz procedur konsultacyjnych UKE, zapewniając zgodność formalną i operacyjną. Oznacza to transparentność i zgodność z wymaganiami procedur KPO/FERC. Zgodnie z tymi regulacjami, dostęp hurtowy będzie dostępny przez co najmniej 7 lat od zakończenia inwestycji, co oznacza możliwość stworzenia długoterminowego planu dostępu hurtowego.

Nadrzędną ideą Projektu MDF jest konsolidacja lokalnych ISP.

Podsumowanie

Spółka Projekt MDF opublikowała i zgłosiła ofertę hurtową do CPPC i UKE, zgodnie z wymogami procedur KPO/FERC. Po 30 dniach od zgłoszenia – jeśli nie zostaną wniesione zastrzeżenia – oferta stanie się aktywną i dopuszczoną do sprzedaży, co otwiera drogę do rozpoczęcia świadczenia usług dla operatorów hurtowych. Model projektu, realizowany przez Stowarzyszenie e‑Południe wraz z lokalnymi ISP, stanowi nowatorskie i efektywne rozwiązanie konsolidujące potencjał inwestycyjny i przyspieszające budowę sieci w białych plamach.

Czytaj także:

MdF i pieniądze z FERC – ISPortal

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze