Program Cyfrowe Województwo wystartował

gov.pl

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego przedstawiono założenia konkursu „Cyfrowe Województwo”. Celem konkursu jest wsparcie cyfrowe instytucji samorządowych, a także zwiększenie cyberbezpieczeństwa.

Spotkanie poprowadzili marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.  Obecni byli także wojewoda łódzki Karol Młynarczyk oraz senator Michał Seweryński. 

– Cyfryzacja to nie tylko dostęp do szybkiego internetu dla wszystkich, ale także możliwość prowadzenia zdalnej edukacji czy załatwienia większości urzędowych spraw online, bez wychodzenia z domu. Rozwój cyfrowy samorządów jest niezwykle ważny. Dobitnie pokazała nam to pandemia, kiedy tak wiele spraw musieliśmy załatwiać przez internet. Wiele urzędów przeniosło się wtedy do sieci. Dlatego tak istotne jest wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i oprogramowanie – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber.

Program „Cyfrowe Województwo” wiąże się ze sporym dofinansowaniem. Finansowanie odbywa się dzięki Funduszom Europejskim w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię Covid –19. W ramach programu każde z województw otrzyma 1 mln złotych. – Do samorządów w ramach funduszy europejskich przekazaliśmy już ponad 1 286 192 994  złotych, ale to nie koniec. Dziś każde z województw może liczyć na kolejny milion. Za otrzymane w ramach Cyfrowego Województwa pieniądze samorządy będą mogły sfinansować m.in. dalszą cyfryzację swoich urzędów, kupić potrzebny sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem dla jednostek podległych a także przygotować urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami – przekonywał na spotkaniu Janusz Cieszyński.

Na co przeznaczyć środki z programu „Cyfrowe Województwo”?

Pieniądze z dofinansowania, które otrzyma każde województwo, można zgodnie z regulaminem przeznaczyć na:

cyfryzację urzędów jednostek samorządu terytorialnego i jednostek im podległych poprzez zakup
sprzętu IT i oprogramowania, licencji niezbędnych do realizacji e-usług, pracy i edukacji zdalnej,
– edukację cyfrową dla jednostek samorządu terytorialnego w zakresie obsługi nabytego sprzętu oraz oprogramowania ,
– analizę stanu cyberbezpieczeństwa jednostek samorządu terytorialnego i zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Nabór realizowany będzie w trybie ciągłym, w którym po złożeniu wniosku będzie on weryfikowany jeszcze w trakcie trwania naboru. Nabór wniosków zakończy się 25 maja 2023 r.

Źródło: gov.pl