Gminy, powiaty, uczelnie publiczne i samorządowe przychodnie lekarskie to podmioty, które otrzymały zaproszenie Ministerstwa Cyfryzacji do udziału w konkursie, polegającym na stworzeniu punktu potwierdzającego założenie profilu zaufanego (PZ). Pula nagród w konkursie to milion złotych, a każdy z podmiotów może otrzymać maksymalnie 25 tysięcy. Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu upływa 5 stycznia 2020 roku. Ministerstwo będzie oceniać w jakim zakresie punkt przyda się mieszkańcom, lokalnym przedsiębiorcom i urzędnikom.
Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w internecie i załatwiać sprawy urzędowe online. Może go założyć każdy kto posiada numer PESEL. PZ można założyć na dwa sposoby. Pierwszy dostępny jest online, za pośrednictwem banku; na stronie www.pz.gov.pl można znaleźć listę placówek dających taką możliwość. Drugi sposób to wypełnienie formularza na wspomnianej stronie, a następnie wizyta w punkcie potwierdzającym, gdzie procedura zostanie sfinalizowana. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, z profilu zaufanego korzysta już ponad 4,5 miliona Polaków.
Profil można dziś potwierdzić w ponad 1500 miejscach w całej Polsce – na liście placówek, które umożliwiają załatwienie tego rodzaju formalności znajdziemy urzędy miast i urzędy marszałkowskie, delegatury urzędów wojewódzkich czy urzędów skarbowych, a także ZUS. Resort cyfryzacji chce jednak zachęcić kolejne podmioty do zakładania takich punktów.
“Obecnie na terenie Polski działa ponad 1550 punktów potwierdzających profil zaufany. Można je znaleźć w urzędach gminy, starostwach powiatowych, urzędach skarbowych, urzędach pracy, bankach. Nadal na naszej mapie jest jednak wiele miejsc, w których takich punktów brakuje – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Polacy coraz chętniej korzystają z profilu zaufanego, dlatego proces jego zakładania powinien być jeszcze prostszy. Nowe punkty potwierdzające na pewno w tym pomogą.” – dodaje szef resortu.
Otrzymane dofinansowanie będzie można wykorzystać m.in. na zakup laptopów, dostępu do mobilnego internetu, oprogramowania operacyjnego, oprogramowania chroniącego stanowisko pracy (komputer), w tym oprogramowania antywirusowego oraz materiałów promocyjnych.