Komputery kwantowe to obietnica zastąpienia klasycznych układów obliczeniowych. To większa szybkość i wydajność. Jednak okazuje się, że technologia nie jest pozbawiona wad. Nowe urządzenia są podatne na zakłócenia. Na razie nie ma pewności, że naukowcy sobie z tym poradzą.
Komputery kwantowe to skok technologiczny. Jednak borykają się one z problemami. W ich pracy pojawiają się błędy, które mają postać tzw. szumów zakłócających przechowywane i przesyłane informacje kwantowe.
Nad zniwelowaniem tego pracują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec. Dodatkową trudność stanowi fakt, że komputery kwantowe są coraz większe. Konsekwencją tego jest utrata skuteczności narzędzi, które mają na celu korekcję występujących błędów.
Czy naukowcy pokonają problemy?
Naukowcy przekonują, że uda im się znaleźć rozwiązanie tego problemu. Dotychczasowe rozwiązania polegały na korekcji błędów w momencie ich wykrycia. Teraz zmienili plan działania.
Jens Eisert, jeden z uczestników badań, powiedział o braniu pod uwagę ograniczenia krótkoterminowych obliczeń kwantowych wykorzystujących zaszumione bramki kwantowe. Naukowcy starają się zidentyfikować szczegółowe granice łagodzenia błędów kwantowych.
Proces ten może pomóc w zmniejszeniu wpływu szumu na krótkoterminowe obliczenia kwantowe.
Jednocześnie badacze mają świadomość, że ze zwiększaniem skali obwodów kwantowych, nakłady konieczne do łagodzenia błędów również się zwiększają. To przekłada się na ograniczenia narzędzi służących do zwalczania następstw szumów.
Może to oznaczać, że konieczna będzie ponowna zmiana myślenia naukowców i podejścia do rozwiązania problemu. Czy jednak im się to uda?
Źródło: chip.pl