Prezes UKE rozpoczął postępowanie w sprawie opłat za usługi Orange. Dotyczy ono usług LLU i BSA.
W pełnym brzmieniu zakres urzędowego postępowanie obejmuje: uzgodnienie oraz zatwierdzenie instrukcji w zakresie prowadzenia przez Orange Polska S.A rachunkowości regulacyjnej za rok 2023 i opis kalkulacji kosztów świadczenia usług lokalnego dostępu w stałej lokalizacji (uwolnienie pętli lokalnej – LLU) oraz usług centralnego dostępu w stałej lokalizacji (Bitstream Access – BSA).
Postępowanie to, jak wskazuje urząd, związane jest ze znaczącą pozycją rynkową OPL na rynkach LLU i BSA oraz wydanymi na tych rynkach dla OPL decyzjami w zakresie stosowania ofert ramowych.
Celem postępowania jest weryfikacja kosztów Orange uwzględnianych przy corocznej weryfikacji opłat z zatwierdzonych przez Prezesa UKE ofert ramowych tej firmy dla usług BSA i LLU.
Jak wskazuje Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, może się to przełożyć także na opłaty hurtowe Orange wynikające z decyzji Prezesa UKE z 26 czerwca 2022 r. Chodzi tu o zatwierdzenie oferty ramowej Orange o dostępie telekomunikacyjnym w oparciu o technologię miedzianą oraz w oparciu o technologię światłowodową w zakresie zapewnienia dostępu do hurtowej usługi lokalnego dostępu w stałej lokalizacji oraz zapewnienia dostępu do urządzeń dostępu szerokopasmowego oraz dostępu do węzłów sieci telekomunikacyjnej używanych na potrzeby szerokopasmowej transmisji danych kierowanej do lokalnej pętli abonenckiej.
W UKE prowadzone jest jednocześnie także inne postępowanie związane z ustaleniem opłat hurtowych Orange. Dotyczy ono wskaźnika zwrotu koszty zaangażowanego kapitału (WACC) dla usług LLU i BSA.
Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej podkreśla, że monitoruje oba te postępowania.