Sejm przyjął długo wyczekiwaną przez środowisko operatorów ustawę prawo komunikacji elektronicznej. Wprowadza ona szereg zmian poprawiających działanie rynku telekomunikacyjnego. Zapewnia też większą ochronę konsumentów.
Prawo komunikacji elektronicznej obejmuje szeroki zakres zagadnień. Dotyczą one rynku telekomunikacyjnego i wprowadza dwie europejskie dyrektywy.
– To ważny dzień, rynek telekomunikacyjny dostał dziś swoją konstytucję. To dobra wiadomość dla każdego obywatela, wprowadzamy bowiem wiele ważnych zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze życie w kontekście wykorzystywania technologii – powiedział po przyjęciu ustawy Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji.
Prawo telekomunikacyjne
Nowe prawo komunikacji elektronicznej to regulacja, które mają poprawić sytuację konsumentów w relacjach z firmami telekomunikacyjnymi. Pojawią się zmiany w kilku kluczowych obszarach, co zapowiadaliśmy już na naszym portalu.
Nowe prawo komunikacji elektronicznej dla konsumentów oznacza korzyści takie jak:
– większa przejrzystość – konsumenci będą mogli łatwo porównywać oferty różnych operatorów i wybrać te najkorzystniejsze dla siebie;
– lepsza ochrona polegająca na tym, że nowe przepisy chronią konsumentów przed nieuczciwymi sprzedawcami;
– gwarancja zwrotu środków w przypadku usług prepaid; po zakończeniu korzystania z tych usług użytkownicy będą mogli odzyskać pieniądze z konta;
– bezpieczeństwo, które zapewnić ma Usługa Advanced Mobile Location (AML); pozwala ona precyzyjnie lokalizować osoby dzwoniące na numery alarmowe;
– zmniejszenie ilości elektroodpadów poprzez wprowadzenie wspólnych ładowarek do różnych urządzeń.
Prawo telekomunikacyjne – wypowiedzenie umowy
Zgodnie z nowymi przepisami operator ma przedstawiać wszystkie warunki umowy prostym językiem. Konsumenci przed podpisaniem umowy mają mieć dostarczone wszelkie informacje o warunkach. Pozwoli to na świadomą decyzję i wybór najkorzystniejszej oferty.
Uproszczeniu ulegną również warunki wypowiedzenia umowy.
Art. 562. nowego prawa telekomunikacyjnego dotyczący wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony w punkcie pierwszym mówi:
W przypadku gdy umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych zawarta na czas określony uległa automatycznemu przedłużeniu na czas nieokreślony po okresie jej obowiązywania, abonentowi przysługuje prawo do jej wypowiedzenia w każdym czasie z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. W okresie wypowiedzenia abonent ponosi jedynie koszty świadczenia usług telekomunikacyjnych objętych umową.
Ma ta zagwarantować konsumentom przejrzyste zasady rezygnacji z umowy oraz ochronę ich przed ponoszeniem dodatkowych kosztów.
Punkt drugi tego artykułu określa również zasady przedłużania umowy w sposób automatyczny:
Przed automatycznym przedłużeniem umowy o świadczenie usług, o których mowa w ust. 1, dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych informuje abonenta w sposób jasny i zrozumiały na trwałym nośniku, w terminie nie później niż 30 dni przed upływem okresu, na jaki umowa została zawarta, o automatycznym przedłużeniu umowy, sposobach jej rozwiązania, a także najkorzystniejszych oferowanych przez siebie pakietach taryfowych.
Przepisy te pozwolą uniknąć nieporozumień między klientami i operatorami telekomunikacyjnymi w obrębie rozwiązywania umów i postępowania w przypadku zakończenia umów zawartych na czas określony.
Prawo telekomunikacji
Kluczowe obszary zmian, które pojawia się w prawie telekomunikacji to:
Advanced Mobile Location (AML)
Nowa usługa wprowadzona w przepisach – Advanced Mobile Location (AML), pozwoli na precyzyjne określenie lokalizacji osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112 oraz inne trzycyfrowe numery alarmowe.
Wspólne ładowarki do urządzeń mobilnych
Przepisy PKE wprowadzają wspólne ładowarki do telefonów i innych urządzeń mobilnych. Mają być one kompatybilne, by ograniczyć liczbę produkowanych urządzeń i w rezultacie zmniejszy ilość elektroodpadów.
Urządzenia sprzedawane będą z ładowarką lub bez niej. Zamieszczone na nich etykiety będą zawierać informacje dotyczące poprawnego ładowania urządzenia. O tym, czy urządzenie wyposażone jest w ładowarkę, informować będą specjalne piktogramy.
Przejrzyste zasady korzystania z usług telekomunikacyjnych
Korzystający z usług prepaid, będą mogli odzyskać pozostałe środki na koncie w momencie zaprzestania korzystania z usługi.
Ustawa prawo komunikacji elektronicznej wprowadza przejrzyste zasad naliczania dodatkowych opłat. Operatorzy telekomunikacyjni nie będą mogli naliczać wątpliwych opłat za dodatkowe usługi. Zwiększy to zaufanie do operatorów i zapewni klientom możliwość uniknięcia nieprzewidzianych kosztów.
Konsumenci będą lepiej chronieni przed nieuczciwymi sprzedawcami usług telekomunikacyjnych. Głównie dotyczy to chodzących po domach sprzedawców, którzy nie umawiają się wcześniej na wizytę i oferują niespodziewane różnego rodzaju usługi telekomunikacyjne. Nowe regulacje sprawią, że rynek telekomunikacyjny będzie bardziej przejrzysty.
Nowe prawo reguluje zawieranie i rozwiązywanie umów, a także zakres dokumentów, które składają się na umowę o świadczenie usług komunikacji elektronicznej. Dotyczy to również reklamacji usług oraz dostęp do niezależnego narzędzia, dzięki któremu będzie można porównywać oferty usług. Wprowadzone zostały przepisy o usługach direct billing.
Regulacja niektórych obowiązków i opłat
PKE wprowadza regulacje dotyczące wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych i rejestru jednostek samorządu terytorialnego. Nowe prawo to także obowiązki:
– informacyjne podmiotów funkcjonujących na rynku komunikacji elektronicznej;
– związane z bezpieczeństwem sieci i usług;
– na rzecz bezpieczeństwa państwa;
– dotyczące opłaty związane z funkcjonowaniem na rynku komunikacji elektronicznej.
Zarządzanie częstotliwościami i numeracją
PKE wprowadza regulacje związane z zasadami gospodarowania częstotliwościami oraz zasobami numeracji. Określa warunki, na jakich będzie się przydzielać, zmieniać i odnawiać rezerwacje częstotliwości oraz uzyskiwać pozwolenia radiowe.
Zapisane w nim są procedury, jakie wiążą się z postępowaniami selekcyjnymi, które prowadzi Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Przepisy dotyczące sieci telekomunikacyjnych
To Prezes UKE będzie uprawniony do tego, by wydawać decyzje obszarowe. Będą one kompleksowo regulować dostęp do sieci telekomunikacyjnych. Decyzje te mają zastąpić indywidualne pozwolenia i dotyczą określonych obszarów Polski.
Indywidualne decyzje zostaną również zastąpione nowymi decyzjami obszarowymi. Będą one obowiązywać na określonym terenie i dotyczyć ogólnych warunków, a nie konkretnych firm.
Nowe przepisy to także preferencje dla operatorów, którzy zastępują miedzianą infrastrukturę sieciami światłowodowymi.
Częstotliwości dla systemów szerokopasmowych będzie można rezerwować na nie mniej niż 15 i nie dłużej niż 20 lat. Ma to zapewnić stabilizację działania posiadających te prawa. Ministerstwo Obrony Narodowej będzie zarządzać przydziałami dla użytkowników rządowych, a Prezes UKE przydziałami dla użytkowników cywilno-rządowych.
PKE wprowadza także nowy system opłat za wydanie pozwolenia. Zastąpią one opłaty skarbowe pobierane przez Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Samodzielną opłatę będzie pobierać Prezes UKE. W przypadku opłat dotyczących stacji bazowych połowa tej kwoty trafi do gminy, na terenie której stacja się znajduje.
Źródło: gov.pl
Czytaj także:
Umowy pakietowe wedle prawa komunikacji elektronicznej – ISPortal