TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Prawo komunikacji elektronicznej na ostatniej prostej

Proces uchwalania ustawy Prawo komunikacji elektronicznej jest już na ostatniej prostej. Warto mieć oko na przebieg prac, bo wejście w życie PKE może nastąpić w naprawdę niedalekiej perspektywie czasowej. To zaś oznacza, że trzeba sprawnie przygotować się na zmiany, jakie niesie za sobą ta długo wyczekiwana ustawa.

Senat ma rozpatrywać projekt PKE już na najbliższym posiedzeniu, które rozpocznie się 24 lipca. Dzień wcześniej, we wtorek 23 lipca, projekt ustawy będzie rozpatrywany przez senacką Komisję Infrastruktury. 

Jeżeli wyższa izba parlamentu przyjmie ustawę, możliwe będzie przedłożenie jej do podpisu Prezydentowi jeszcze przed wakacyjną przerwą w obradach. Wówczas, jeżeli Prezydent nie skorzysta z prawa do odmowy podpisu, ogłoszenie PKE w Dzienniku Ustaw będzie mogło nastąpić już w sierpniu!

Trzy miesiące do wejścia w życie

Zgodnie z przepisami wprowadzającymi do ustawy, PKE będzie posiadała trzymiesięczny okres vacatio legis. To oznacza, że po ogłoszeniu ustawy przez trzy miesiące będzie trwał „okres przygotowawczy”. W tym czasie nowe przepisy nie będą jeszcze obowiązywały. Z kolei po upływie tych trzech miesięcy przeważająca część przepisów Prawa komunikacji elektronicznej wejdzie w życie. 

Zatem uchwalenie projektu przez Parlament w tym miesiącu może oznaczać, że PKE wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych oznacza to szereg obowiązków do wypełnienia. O czym trzeba pamiętać w pierwszej kolejności? Poniżej zwracamy uwagę na kilka kluczowych zagadnień.

Warto zadbać o dokumentację i zgody marketingowe

Bardzo istotna część zmian dotyczy dokumentacji abonenckiej. Konieczne będzie dostosowanie umów do wymogów wynikających z PKE. Co ważne, dostosowane muszą zostać zarówno umowy nowe, jak i te, które już obowiązują. Dlatego trzeba również pamiętać o konieczności poinformowania abonentów o zmianie warunków z odpowiednim wyprzedzeniem. Zalecamy zatem jak najszybsze podjęcie działań dostosowujących dokumentację abonencką do nowych regulacji.   

Należy też zweryfikować posiadane zgody marketingowe, ponieważ zmieniają się warunki ich udzielania. Co prawda przepisy PKE stanowią, że dotychczasowe zgody nie tracą ważności, jednak muszą one spełniać warunki określone w ustawie. Warunki te są określone przede wszystkim w przepisach o ochronie danych osobowych.

Żegnamy USB typu C

Trzeba też pamiętać, że wejście w życie PKE wiąże się z obowiązywaniem nowych wymogów związanych z telefonami komórkowymi i innymi urządzeniami mobilnymi. Ustawa wprowadza do polskiego porządku prawnego wymóg zapewnienia, aby wszystkie tego typu urządzenia wprowadzane na rynek dysponowały gniazdem USB typu C.

Nabywca ma mieć przy tym wybór, czy chce zakupić urządzenie zawierające w zestawie ładowarkę, czy też nie. Informacja ładowarce lub jej braku ma być w sposób widoczny zamieszczona na opakowaniu.

Jak zatem widać na tym wycinku, przed przedsiębiorcami stoi szereg wyzwań. Warto więc podjąć działania z wyprzedzeniem, aby być w gotowości na nadchodzące zmiany.

Więcej aktualnych informacji ze świata telekomunikacji dostępne jest także w Biuletynie kancelarii Prawnej Media. Zapisz się, by być na bieżąco! 

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze