TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Prace nad KCPD przyspieszyły

Proces projektu budowy Krajowego Centrum Przetwarzania Danych przyspiesza. Ostatnie sześć miesięcy to podpisanie umowy z biurem projektowym, inżynierem kontraktu oraz wykonawcą światłowodów.

Projekt budowy Krajowego Centrum Przetwarzania Danych prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji, Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Realizowany jest wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki.

Centrum będzie się składać z trzech elementów zapewniających bezpieczne przechowywanie danych polskiej administracji publicznej. Pozwoli ono uniezależnić się do światowych gigantów technologicznych. 

– Budowa KCPD to nie tylko krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa danych, lecz także walka o cyfrową suwerenność Polski. Chcemy zapewnić, że polskie dane są przechowywane i zarządzane w sposób zgodny z naszymi interesami i wartościami. Projekt ten powstał z myślą o przyszłej rozbudowie. Ta inwestycja to nowa jakość w zarządzaniu danymi publicznymi – powiedział Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji.

Inwestycja kluczowa dla stabilności systemów

Budowa Krajowego Centrum Przetwarzania Danych to inwestycja strategiczna. Wpłynie ona na stabilność i ciągłość działania kluczowych systemów państwowych. Są to chociażby rejestry państwowe i chmura rządowa. Systemy te są podstawą dla świadczenie e-usług.

KCPD będzie służyć jednostkom administracji rządowej. Przede wszystkim tym, które podlegają i są nadzorowane przez ministra cyfryzacji. Ale również jednostkom samorządowym i ich związkowym oraz samorządowym osobom prawnym.

– KCPD jest największym tego typu projektem w regionie. Tworzymy ośrodki, które są nie tylko efektywne, lecz także przyjazne dla środowiska. Planujemy korzystać z odnawialnych źródeł energii, co wpisuje się w naszą strategię odpowiedzialnego rozwoju. Współpraca z lokalnymi instytucjami i dostosowanie się do wymogów środowiskowych są kluczowe dla sukcesu tego przedsięwzięcia. Jesteśmy przekonani, że KCPD będzie niezwykle ważnym elementem cyfrowej transformacji Polski  – zapewnił Radosław Nielek, dyrektor NASK.

Współpraca z doświadczonymi partnerami i lokalnymi instytucjami

Ostatnich sześć miesięcy to podpisanie umów z biurem projektowym, inżynierem kontraktu oraz wykonawcą światłowodów.

Jako biura projektowe zaufanie zdobyły konsorcjum AODC Sp. z o.o. oraz Linar Projekt. Nadzór nad budową Kompleksów Przetwarzania Danych prowadzony będzie przez AYESA POLSKA Sp. z o.o.

Fibrenet Group sp. z o.o., która jest wykonawcą światłowodów, jest w trakcie prac nad projektami oraz uzyskuje niezbędne zezwolenia.

Działania przygotowujące realizację KCPD podejmowane są we  współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Jest to niezbędna dla sprawnego uzyskania kluczowych decyzji środowiskowych i lokalizacyjnych.

Pozwolenia na budowę mają pojawić się w IV kwartale 2024 r. Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą nastąpić ma na początku przyszłego roku.

Wartość dofinasowania projektu w ramach KPO w wynosi 829 milionów 151 tysięcy 500 złotych netto. Jego całkowita cena przekracza miliard zł.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze