TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Praca zdalna – plusy i minusy

Najnowsze badania wskazują, że w związku z pracą zdalną obciążenie pracą rośnie, a jednocześnie poprawia się work-life balance. Także w Polsce.

Najnowsze badanie zrealizowane przez firmy NFON i Statista Q opisuje wpływ pandemii oraz związanego z tym przejścia wielu pracowników w tryb pracy zdalnej, na życie pracowników w Europie. Badanie przeprowadzono także w naszym kraju.

Home office – wady i zalety

Badanie wykazało, że w trybie pracy zdalnej łączymy dwa sprzeczne z pozoru trendy. Z jednej strony aż 28 proc. uczestników badania Raport o dobrym samopoczuciu twierdzi, że od początku pandemii i przejścia na home office ilość pracy do wykonania wzrosła. Dla ponad 25,2 proc. zwiększyła się także liczba godzin pracy. Jednocześnie 36 proc. badanych pracowników deklaruje, że zyskało lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym oraz więcej czasu dla rodziny i przyjaciół. 

plusy i minusy pracy zdalnej

Z badania wynika również, że:

  • 29,4 proc. badanych spędza więcej czasu na ćwiczeniach;
  • tyle samo respondentów zdrowiej się odżywia;
  • od początku pandemii stosowanie legalnych wyrobów konopnych (na przykład olejku CBD) w celu poprawy samopoczucia wzrosło prawie dwukrotnie, z 24,9 proc. do 43,3 proc.;
  • podobną zmianę widać w spożyciu melatoniny (wzrost z 38 do 62,6 proc.);
  • 21,7 proc. respondentów stwierdziło, że planuje rozwiązanie umowy o pracę z powodu doświadczeń związanych z pandemią i pracą w domu, 9,9 proc. już odeszło z pracy.

38,3 proc. badanych uznało przy tym, że praca w domu jest zaletą, ponieważ można pracować pomimo choroby, a tylko 26,2 proc. twierdzi, że nie będzie dostępna dla swojego pracodawcy nawet podczas urlopu.

Stresujące połączenie

Z punktu widzenia małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych warto także zwrócić uwagę, że jednym z poważniejszych stresorów dla osób pracujących w domu są problemy ze słabym połączeniem internetowym.

praca z domu

Badanie przedstawia obraz pandemii oraz styl życia trakcie jej trwania, na podstawie danych uzyskanych z ośmiu krajów europejskich: Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Francji i Polski.

Źródło: informacja prasowa

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze