W okresie pandemii spędzamy przed ekranem prawie znacznie więcej czasu niż rok wcześniej. Wynik siedmiu godzin dziennie to ponad dwa razy dłużej niż w 2019 roku. I nie chodzi tutaj o pracę, ale o aktywność w czasie wolnym.
Firmy Sapio Research i DoubleVerify w badaniach, które przeprowadziły na 10 tysiącach respondentów z USA i Europy, wyliczyły, że czas spędzany przed ekranem na rozrywce to obecnie średnio 6 godzin 59 minut. Rok wcześniej były to 3 godziny i 17 minut, czyli wzrost wyniósł ponad 130 proc.
Zapewne jest to związane z ograniczonymi możliwościami wyjścia z domu i korzystania z innych form spędzania wolnego czasu. Zamknięte gałęzie gospodarki (np. gastronomia, fintness, teatry czy kina) nie pozwalają na swobodny wybór aktywności.
W badaniu mowa jest o średniej, ale pośród ankietowanych znaleźli się też tacy, którzy spędzają przed ekranem jeszcze więcej czasu.
– Z innego badania firmy App Annie wynika, że w Indonezji w czasie pandemii przeciętny człowiek patrzy tylko w ekran swojego smartfonu aż przez 6 godzin dziennie, a do tego trzeba dopiero doliczyć inne urządzenia – zauważył Marcin Filipowicz, wiceprezes Audience Network.
Badania pozwalają także dowiedzieć się, co najczęściej oglądamy i przeglądamy. Zdecydowanie najwięcej czasu spędzamy w mediach społecznościowych, bo taką aktywność deklarowało aż 48 proc. ankietowanych. Strony i aplikacje z informacjami, newsami wskazywało 47 proc., podobnie serwisy streamingowe, zaś gry 37 proc. Telewizja to wybór 45% badanych.
Źródło: https://www.dobreprogramy.pl/