W agendzie ostatniego dnia 2. Wirtualnego Kongresu Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych pojawił się temat budowy sieci i możliwych źródeł finansowania. W najbliższych latach w Polsce uruchomione zostaną trzy mechanizmy finansowania: Krajowy Plan Odbudowy, druga edycja Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz Fundusz Szerokopasmowy.
Maciej Jankowski, przedstawiciel Kancelarii Prawnej MEDIA, przybliżył dwie pierwsze metody. W kontekście POPC 2 spodziewane jest, że program ruszy w drugiej połowie 2022 roku.
Mechanizm REACT-UE ma być głównym źródłem pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z zatrudnieniem i integracją społeczną po okresie kryzysu. Jego beneficjentami mają być najubożsi.
Szerzej o środkach finansowania opowiedzieli Piotr Więckiewicz (KIKE), Wojciech Szajnar (CPPC), Rafał Sukiennik (MFiPR) oraz Grzegorz Czwordon (KPRM). W odniesieniu do małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, to teraz jest właściwy czaa, aby wyrazili oni swoje zainteresowanie udziałem w KPO.
Swoje uwagi do projektu złożyła już Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej. Ich głównym założeniem jest, aby powszechny dostęp do szybkiego Internetu w Polsce był oparty o sieci światłowodowe. Izba jest zdania, że “twórcy założeń KPO dali się uwieść magii technologii 5G”. Nadszedł moment odczarowania.
CPPC napotkało kilka opóźnień ze względu na trwającą pandemię COVID-19. Wojciech Szajnar przyznał, że czwarty nabór POPC nie był aż takim sukcesem, jak się spodziewano pod względem liczby złożonych wniosków. Natomiast Fundusz Szerokopasmowy miałby zostać uruchomiony w sensownej perspektywie czasu. Działania realizowane z KPO będą znaczącym wsparciem dla Funduszu.
Grzegorz Czwordon, dyrektor realizujący zadania przy ministrze cyfryzacji, przyznał, że włączenie Ministerstwa Cyfryzacji do KPRM nie spowodowało żadnych problemów w zakresie działania jednostki. Dalsze prace nad programami finansowania w MC będą realizowane najszybciej jak jest to możliwe. KPO, dotyczący obszarów wymagających dofinansowania nawet w wysokości 100%, ma najwyższy priorytet w rządzie.
Kluczem wydaje się pytanie: jak rynek telekomunikacyjny wyobraża sobie regulator?
ISPortal oraz kwartalnik ICT Professional są patronami medialnymi wydarzenia.