TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polsko-niemiecka współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski spotkał się w Bonn z Gerhardem Schabhüserem, wiceprezydentem Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Informacji Niemec (BSI). Na spotkaniu omówiono strategiczne aspekty cyberbezpieczeństwa oraz polsko-niemieską współpracę w tym zakresie.

Obie strony podkreśliły kluczową rolę współpracy między BSI a polskim instytutem NASK. Rozważano także dalsze kroki dotyczące ochrony infrastruktury krytycznej czy wymianę doświadczeń o najnowszych technologiach cyfrowych.

Partnerstwo Polski z BSI to możliwość rozwoju zaawansowanych standardów bezpieczeństwa. Minister wspomniał także regularny udział NASK w spotkaniach Cybersecurity Directors Meetings.

– Współpraca między BSI a NASK to ważny krok w kierunku silniejszej ochrony europejskiego ekosystemu cyfrowego. Łącząc nasze doświadczenia i zasoby, skuteczniej przeciwdziałamy zagrożeniom cybernetycznym i wspieramy rozwój nowych standardów bezpieczeństwa. Partnerstwo to wspiera również dążenie Europy do większej cyfrowej autonomii oraz tworzenia niezależnych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa, zmniejszając zależność od zewnętrznych dostawców – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Mechanizm Talliński

Minister Gawkowski podziękował dr. Schabhüserowi za zaangażowanie Niemiec w inicjatywę Mechanizmu Tallińskiego. Szczególnie docenił wkład w pomoc Ukrainie w obszarze łączności satelitarnej.

Polska ma w całym przedsięwzięciu rolę tzw. back office dla mechanizmu. Wspiera proces zbierania i dystrybucji zapotrzebowania Ukrainy w obszarze cyberbezpieczeństwa.  Polski Instytut Łączności angażuje się w dostarczanie niezbędnych rozwiązań technologicznych na Ukrainę.

„Cybernation Germany”

Spotkanie pozwoliło na umówienie niemieckiej strategii „Cybernation Germany. Jej celem jest kompleksowe wzmacnianie cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym i europejskim.

Krzysztof Gawkowski stwierdził, ze Polska jest zainteresowana niemieckimi doświadczeniami w dziedzinie innowacyjności cyberbezpieczeństwa. Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, w tym sektora energetyki, transportu i zdrowia, jest wspólnym priorytetem zarówno dla Polski, jak i Niemiec. Niemieckie doświadczenie z działań w ramach „Cybernation Germany” są istotne dla wspierania bezpiecznego środowiska cyfrowego w Europie.

Źródło: gov.pl

Poprzedni artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze