25 września 2024 r. odbyło się spotkanie dotyczące strategicznych inwestycji półprzewodnikowych w Polsce. W ostatnim czasie kraj stracił szansę na budowę dużej fabryki półprzewodników Intela. Ministerstwo cyfryzacji chce przygotować strategię półprzewodnikową dla naszego kraju i rozpatruje inne możliwości inwestycyjne w tym zakresie.
Długo przygotowywana inwestycja Intela w fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem nie dojdzie do skutku. Przynajmniej na razie. Firma w związku z problemami finansowymi postanowiła wstrzymać wszystkie swoje inwestycje, w tym rozbudowę fabryki w Niemczech i budowę fabryki w Polsce.
Nowa strategia półprzewodnikowa Polski
Ministerstwo cyfryzacji postanowiło w związku z zaistniałą sytuacją opracować nową strategię półprzewodnikową dla naszego kraju. W ciągu najbliższych miesięcy zostanie zaktualizowana uchwała w sprawie Krajowych Ram Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych. W ten sposób powstania wieloletnia polityka półprzewodnikowa. Wskazane zostaną kluczowe obszary inwestycyjne oraz rozwojowe w obszarze tej technologii.
W trakcie spotkania, które odbyło się 25 września 2024 r. potwierdzono, że Polska powinna mieć szerokie, kompleksowe plany inwestycyjne w zakresie półprzewodników. Należy skoordynować działania dotyczące kontaktów z potencjalnymi inwestorami, które prowadzą poszczególne ministerstwa.
Dzięki przygotowaniu do inwestycji Intela Polska ma spore doświadczenie w tym zakresie. Proces prenotyfikacji z Komisją Europejską, który związany był z działaniami pod europejski Chips Act, pozwala zapewnić, że kolejne przygotowania inwestycyjne dotyczące półprzewodników przebiegną w naszym kraju sprawnie i szybko.
Niezależnie od tego, czy po 2026 r. Intel podejmie działania w Polsce, powinniśmy być przygotowani także na inne inwestycje w tym zakresie.
Źródło: gov.pl