Resort finansów przygotował pakiet SLIM VAT 2, a Prezydent Andrzej Duda go podpisał. Teraz kilkanaście zmian ma ułatwić rozliczenia VAT.
– SLIM VAT 2 to usunięcie długiej listy niepotrzebnych obowiązków, które dotychczas ciążyły na przedsiębiorcach. Przyjęte uproszczenia są efektem dialogu z biznesem, odpowiadają na jego realne potrzeby. Wynikają z głosów pojedynczych przedsiębiorców oraz ich przedstawicieli – potrzebę ich wdrożenia zgłaszali m. in. Rzecznik MŚP, Konfederacja Lewiatan i Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji – wskazuje wiceminister Jan Sarnowski.
Pakiet SLIM VAT 2 (Simple Local And Modern VAT) jest kolejnym zestawem zmian ułatwiających rozliczanie podatku od towarów i usług.
W nowych przepisach znajduje się m.in. określenie miejsca „dostawy ruchomej” w transakcjach łańcuchowych, umożliwienie podatnikowi rozliczającemu podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej, wydłużenie z dwóch do trzech lat możliwości skorzystania z ulgi na złe długi, umożliwienie przekazywania środków między rachunkami VAT w różnych bankach podatnika czy dopuszczenie możliwości składania zgodnego oświadczenia dostawcy i nabywcy o wyborze opodatkowania nieruchomości w akcie notarialnym.
Zmiany mają obowiązywać od 1 października 2021 r. Jednak zmiany w zakresie korekt importu towarów i neutralnego rozliczenia WNT, importu usług i dostaw krajowych podlegających odwrotnemu obciążeniu będą obowiązywały od następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Natomiast możliwość płacenia z rachunku VAT składek na KRUS pojawi się dopiero 1 stycznia 2022 r.
Projekt legislacyjny wdrażający e-fakturę jest również powiązany z częścią pakietu SLIM VAT 2. Dotyczy to:
– braku obowiązku zamieszczania oznaczenia „DUPLIKAT”, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie;
– braku obowiązku umieszczania na fakturze korygującej wyrazów „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo „KOREKTA”, czy wskazywania przyczyny korekty;
– korekt zbiorczych – będą możliwe do poszczególnych pozycji z faktury;
– możliwości wcześniejszego wystawienia faktury – zmiana pozwoli podatnikom na wystawianie faktur nie wcześniej niż 60. dnia (zamiast obecnych 30 dni) przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi,
Źródło:gov.pl