Play planuje postawić stanąć kilkunastometrowy maszt telefonii komórkowej na dachu prywatnego domu. To prawie 50-letni dom na osiedlu Jugowice w Krakowie. Gdy o planach dowiedzieli się właściciele nieruchomości postanowili walczyć z inwestycją przy wsparciu lokalnej społeczności.
Niedawno w serii artykułów pisaliśmy o planach Play w stosunku do dachu jednego z krakowskich bloków. Tam również planowano postawienie masztu telekomunikacyjnego, jednak mieszkańcy walczyli z operatorem, bo mieli co do dachu własne plany.
Tym razem sprawa dotyczy również Play i również dachu w Krakowie, ale tym razem chodzi nie o blok, a o dom jednorodzinny. Mieszkańcy osiedla Jugowice w dzielnicy Swoszowice dowiedzieli się o planowanej inwestycji niedawno. Planami postawienia kilkunastometrowego masztu nie są zachwyceni sąsiedzi, ale przede wszystkim właściciele nieruchomości, na której miałby stanąć.
Najpierw przedstawiciel operatora o zgodę zapytał właścicieli. Gdy ci takiej zgody nie wyrazili, otrzymali informację o złożeniu przez firmę wniosku o ograniczenie prawa do korzystania z nieruchomości. O zezwolenie na budowę na prywatnym domu masztu o kilkunastu metrach zwrócono się także do Wydziału Architektury Miasta Krakowa.
Przedstawiciel Play informuje, że to inwestycja celu publicznego. W tym rejonie nie ma żadnych działek komunalnych, dlatego podjęto decyzję o budowę masztu na terenie prywatnym.
W Swoszowicach jest 26 instalacji telekomunikacyjnych i mieszkańcy nie narzekają na zasięg. Zapowiadają też walkę z inwestycją na dachu prywatnego domu i jako ewentualne miejsce postawienia masztu wskazują położone niedaleko niezabudowane tereny Białych Mórz.
Źródło: krawków.tvp.pl
[AKTUALIZACJA]
Stanowisko spółki P4 – operatora sieci Play w sprawie ww. inwestycji:
Spółka P4 – operator sieci Play rozpoczął niezbędne formalności związane z procesem inwestycyjnym przy ul. Krośnieńskiej dwa lata temu. Przez cały ten czas dysponent nieruchomości wyrażał zainteresowanie zawarciem umowy z operatorem na wynajem powierzchni, po uporządkowaniu spraw spadkowych. Na prośbę wynajmującego zaprojektowana została instalacja na dachu budynku zamiast budowy wolnostojącego masztu, uzgodniono treść umowy oraz stawkę czynszu. Dysponent nieruchomości jeszcze na początku lipca br. podtrzymywał zainteresowanie zawarciem umowy, a odmówił dopiero w planowanym dniu jej podpisania. W związku z podtrzymaniem odmowy, inwestor wycofał wniosek o wydanie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego przy ul. Krośnieńskiej.
Budowa stacji bazowej w rejonie osiedli Jugowice i Swoszowice jest niezbędna, aby zapewnić mieszkańcom tego obszaru dostęp do nowoczesnych i niezawodnych usług telekomunikacyjnych, które dają możliwość komfortowej pracy i nauki zdalnej oraz bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia i mienia. Jest też odpowiedzią operatora na apele Ministra Cyfryzacji, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Prezesa Komisji Nadzoru Finansowego o zintensyfikowanie prac nad rozwojem sieci mobilnych w Polsce w związku z gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne spowodowanych m.in. pandemią. Operatorzy telekomunikacyjni są zobligowani m.in. do: zapewnienia stabilnego dostępu do usług telekomunikacyjnych, konkurencyjności rynku telekomunikacyjnego, ale także niezakłóconego dostępu do newralgicznych usług i połączeń alarmowych.
Dlatego też z myślą o mieszkańcach, lokalnych przedsiębiorcach oraz inwestorach operator sieci Play nieustannie inwestuje w rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej. Jedynie nieustanne inwestycje w rozwój sieci telekomunikacyjnych pozwolą zagwarantować wysokiej jakości usług, w tym połączeń głosowych oraz rosnącego na znaczeniu internetu mobilnego – co jest warunkiem niezbędnym dla szybkiego i nowoczesnego rozwoju Krakowa.
Obowiązujące od wielu lat przepisy (ustawa o gospodarce nieruchomościami oraz ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych) dopuszczają w pewnych przypadkach możliwość ograniczenia, w drodze decyzji administracyjnej, sposobu korzystania z nieruchomości polegającego na umieszczeniu na nieruchomości m.in. urządzeń infrastruktury energetycznej czy urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej, w tym także infrastruktury sieci ruchomych. Ocena, czy w danym przypadku spełnione są ustawowe przesłanki, dotyczące m.in. braku istotnego zmniejszenia wartości nieruchomości w wyniku umieszczenia tego rodzaju infrastruktury celu publicznego, należy każdorazowo do organu administracji rozstrzygającego daną sprawę indywidualną, o ile oczywiście dochodzi do rozstrzygnięcia takiej sprawy w drodze decyzji administracyjnej.
Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który analizował kilka tysięcy transakcji na rynku nieruchomości w okresie kilku lat w szczególności na obszarach gęsto zaludnionych, wynika jasno, że nie ma związku między wartością mieszkania a odległością od stacji bazowej. Potwierdzeniem tego jest praktyka stosowana w sektorze bankowym, podwyższająca zdolność kredytową właścicieli nieruchomości z podpisaną wieloletnią umową z operatorem telekomunikacyjnym, gdzie oprócz samej wartości nieruchomości, bank kalkuluje również stały, długotrwały strumień przychodów związanych z udostępnieniem części nieruchomości.