TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

PKE zobowiązuje przedsiębiorców do aktualizacji wpisu w RPT

Prawo komunikacji elektronicznej w całości zastąpiło prawo telekomunikacyjne, co niesie ze sobą pewne konsekwencje. Chociażby zmianę podstaw prawnych funkcjonowania organu regulacyjnego – UKE czy prowadzonych przez niego rejestrów. Konieczne były też odpowiednie zapisy dotyczące wpisów w RPT (rejestrze przedsiębiorców telekomunikacyjnych). Chociaż w ogólnym zarysie rejestr został utrzymany, to jednak PKE wprowadza w nim pewne zmiany, co wiąże się z koniecznością uzupełnienia danych przez przedsiębiorców.

– Aby zachować ciągłość działania organu oraz wpisów w RPT, w przepisach wprowadzających PKE (tj. w osobnej ustawie) przewidziano, że – mówiąc w uproszczeniu – RPT, o którym mowa w prawie telekomunikacyjnym, staje się RPT, o którym mowa w prawie komunikacji elektronicznej – mówi Ewelina Grabiec z itBlegal.

W przypadku braku tego typu zapisów, wejście w życie PKE powodowałoby, że z dnia na dzień dotychczas obowiązujący rejestr przedsiębiorców telekomunikacyjnych utraciłby podstawę prawną funkcjonowania. Należałoby stworzyć go na nowo.

–  Na szczęście przepisy wprowadzające PKE przewidują „następstwo” po dotychczasowym rejestrze przedsiębiorców telekomunikacyjnych, dzięki czemu ISP zachowali swoje wpisy – ale nie oznacza to, że mogą nic nie robić – zauważa specjalistka z itBlegal.

Zmiana zakresu danych w RPT

Zakres danych, które znajdują się w nowym RPT zgodnie z PKE różni się od zakresu danych znajdujących się w rejestrze wcześniej. Oznacza to, że przedsiębiorcy telekomunikacyjni muszą zaktualizować i uzupełnić wpisy w RPT w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia PKE w życie.

Omawiany obowiązek wynika z art. 75 ustawy z dnia 12 lipca 2024 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej (Dz. U. poz. 1222).

Dane wymagające aktualizacji to:
-imię, nazwisko, adres do korespondencji, adres poczty elektronicznej i numer telefonu osoby wyznaczonej do kontaktu z Prezesem UKE;
– krótki opis sieci telekomunikacyjnej, usługi telekomunikacyjnej lub powiązanych usług;
– adres strony internetowej przedsiębiorcy;
– planowana data rozpoczęcia działalności telekomunikacyjnej  – nie dotyczy to tych przedsiębiorców, którzy już prowadzą działalność.

Uzupełnienia danych należy dokonać do 10 maja 2025 roku. Aktualizacji dokonuje się za pośrednictwem PUE UKE.

Zmiany opisu prowadzonej działalności telekomunikacyjnej

Pojawiły się również nowe opisy sieci telekomunikacyjnych, usług telekomunikacyjnych oraz powiązanych usług. Oznacza to, że przedsiębiorca telekomunikacyjny musi wybrać odpowiedni opis wskazując na czym polega jego działalność.

Jedną z zawartych w przepisach kategorii jest dostarczanie publicznie dostępnych sieci telekomunikacyjnych, które może odbywać się na kilka sposobów:
– Kabel parowy-miedziany (DSL);
– Kabel koncentryczny (TVK);
– Światłowód;
– Sieć elektroenergetyczna;
– Sieć bezprzewodowa – licencjonowane widmo;
– Sieć bezprzewodowa – nielicencjonowane widmo;
– Standardowa sieć komórkowa (np. 2G, 3G, 4G, 5G);
– Inne rozwiązania mobilne (np. sieci alarmowe TETRAPOL);
– Kable podmorskie;
– Sieć satelitarna.

Operator telekomunikacyjny musi także wybrać zakres świadczonych przez siebie usług telekomunikacyjnych i usług powiązanych. Pośród wskazanych w przepisach kategorii są:
– Stacjonarne usługi dostępu do Internetu;
– Mobilne usługi dostępu do Internetu;
– Stacjonarne usługi łączności interpersonalnej wykorzystujące numery (w tym usługi nomadyczne);
– Mobilne usługi łączności interpersonalnej wykorzystujące numery;
– Transmisja danych;
– Dzierżawa łączy telekomunikacyjnych;
– Transmisja programów telewizyjnych;
– Transmisja programów radiowych;
– Usługi roamingowe (MCA i MCV);
– Transport ruchu telefonicznego pomiędzy operatorami
– Usługi transmisji na potrzeby M2M.

Konsekwencje niedokonania uzupełnienia wpisu RPT we wskazanym terminie

Jeśli operator telekomunikacyjny nie dokona aktualizacji wpisu do RPT do 10 maja 2025 roku, to Prezes UKE powinien wezwać go do uzupełnienia wpisu wyznaczając w tym celu dodatkowy termin.

Jeśli wpis nadal nie zostanie uzupełniony – Prezes UKE wykreśli wpis danego przedsiębiorcy z RPT.

– Nie warto czekać do ostatniej chwili. Niejednokrotnie widzieliśmy, jak sprawy odkładane przez przedsiębiorców „na potem” (bo przecież „jest jeszcze dużo czasu”), zostawały finalnie zapominane, a przedsiębiorcy budzili się po terminie nerwowo rozważając, co im za to grozi. Utrata wpisu przy jednoczesnym faktycznym wykonywaniu działalności telekomunikacyjnej będzie oznaczać, że ISP wykonuje działalność bez wpisu w RPT, a za to – jakżeby inaczej – przewidziana jest administracyjna kara pieniężna.  Po co generować sobie dodatkowy stres? Lepiej zawczasu się zaktualizować i skupić na dalszych nowościach, jakie zafundowało przedsiębiorcom PKE – ostrzega Ewelina Grabiec.

Źródło: okablowani.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze