Ustawa prawo komunikacji elektronicznej to ostatnio gorący temat. Kolejne firmy prawne zajmują się analizą zapisów i wyjaśnianiem ich operatorom telekomunikacyjnym. Tym razem nad tematem pochylili się prawnicy z itB Legal.
Branża telekomunikacyjna od dawna obserwowała przygotowania PKE wdrażającego Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Gdy do tego doszło pojawiło się wiele przepisów budzących wątpliwości. Nie tylko z uwagi na zmiany, jakie wprowadzają, ale też w jaki sposób.
Oprócz tego, co zmieni się po wejściu w życie w całości PKE – 10 listopada 2024 roku, pojawiają się również przepisy przejściowe. Mają one przygotować operatorów i klientów na wdrażane zmiany. Tak jest w przypadku art. 301 PKE, który brzmi: W przypadku konsumenta okres obowiązywania umowy określony w umowie o świadczenie usług komunikacji elektronicznej w zakresie usług telekomunikacyjnych, z wyłączeniem usług transmisji danych używanych do świadczenia usług komunikacji maszyna-maszyna, zawieranej na czas określony, nie może być dłuższy niż 24 miesiące.
Przepis obowiązuje od 17 sierpnia 2024 roku. Zgodnie z nim usługodawcy nie mogą zawierać umów na okres dłuższy niż 24 miesiące. Wyjątek stanowią usługi transmisji danych M2M. Ich te ograniczenia czasowe nie dotyczą.
W przypadku umów, które zostały zawarte przed 17 sierpnia 2024 r. nowe przepisy nie wpływają na to, na jaki czas były one zawarte. Obowiązują przez okres, który na nich widnieje niezależnie od obecnie obowiązujących przepisów.
Przypominamy operatorom, że teraz zgodnie z PKE i jego art. 301 umowy zawierane są na okres maksymalnie 24 miesięcy. Powinni dostosować do tego przepisu swoje oferty.
Źródło: okablowani.pl