TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

PKE a dostęp do infrastruktury technicznej

Ustawa prawo komunikacji Elektronicznej (PKE) zastąpi niebawem prawo telekomunikacyjne (PT). Wprowadzi również zmiany w wielu innych aktach prawnych, w tym w Megaustawie dotyczącej wspierania rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Dotyczy to chociażby dostępu do infrastruktury technicznej.

Megaustawa reguluje dostęp do infrastruktury technicznej. Dotyczy to takich obiektów jak:
– kanalizacja kablowa,
– słupy elektroenergetyczne niskiego i średniego napięcia,
– latarnie oświetleniowe.

Wykorzystywanie tych elementów i umieszczanie na nich własnej infrastruktury telekomunikacyjnej jest powszechne wśród przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Dlatego regulacje z tym związane maja dla nich szczególne znaczenie.

– Zbadaliśmy więc, czy wejście w życie PKE wpłynie na obowiązek udostępnienia infrastruktury technicznej. Wydaje się, że w tym przypadku zmiany nie będą diametralne – mówi Patrycja Cegiełka-Ordon, radczyni prawna itBlegal.

Co zmienia a co nie PKE?

W przepisach PKE pojawiło się dostosowanie dotychczasowego nazewnictwa do pozostałych zmian w PKE. Nie zmieniły się natomiast podstawowe zasady dostępu do infrastruktury technicznej.

Nadal podstawą dostępu jest art. 17 i nast. Megaustawy. Podmiotem obowiązanym do zapewnienia dostępu jest tzw. „operator sieci”. Dotyczy to także jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw elektroenergetycznych.

Pozostaje ustanowiony wcześniej termin na prowadzenie negocjacji w zakresie dostępu, który wynosi 60 dni. W przypadku odmowy zapewnienia dostępu czy uniemożliwienia dostępu w tym terminie, można złożyć wniosek do Prezesa UKE, który rozstrzyga tego typu spory. Wydaje on decyzję administracyjną zastępującą umowę pomiędzy stronami dotyczącą współkorzystania z infrastruktury technicznej.

Odmówić zapewnienia dostępu do infrastruktury technicznej można jedynie w ściśle określonych przypadkach. Tutaj sytuacja prawna nie uległa zmianie wobec tej, która obowiązywała dotychczas. Przykładem jest szczególny przypadek, w którym  umieszczenie infrastruktury telekomunikacyjnej byłoby niemożliwe ze względów technicznych.

Nowe definicje w PKE

– Nowością jest natomiast wprowadzenie definicji dwóch rodzajów (a w zasadzie „podrodzajów” infrastruktury technicznej. Pierwszą z nich jest „wewnątrzbudynkowa infrastruktura techniczna” – zauważa Patrycja Cegiełka-Ordon.

Chociaż nazwa sugeruje infrastrukturę wewnętrzną, to wbrew niej może ona znajdować się również poza budynkiem. Dostęp do niej będzie obowiązywał na innych zasadach.

Zmiana dotyczy również „publicznej infrastruktury technicznej”. To infrastruktura należąca do podmiotów określanych jako „publiczne”, na której umieszczane mogą być specyficznego rodzaju urządzeń. Są to tzw. punkty dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu. Czyli niewielkie urządzenia radiowe o małej mocy. Pozwalają one chociażby korzystać z usług w obszarze e-transportu czy e-administracji.

Dostęp do takiej infrastruktury odbywa się na takich samych zasadach jak w każdym innym wypadku. Jedyna różnica polega na tym, że jest on nieodpłatny.

– Nadmieniam, że do tej pory wiele kwestii proceduralnych związanych z dostępem było uregulowanych w Megaustawie, natomiast po zmianach wiele z tych kwestii będzie regulowane wspólnie dla postępowań dostępowych w PKE, ale ten temat postaramy się poruszyć w odrębnym wpisie – podsumowuje radczyni prawna itBlegal.

Źródło: okablowani.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze