W dzienniku urzędowym Komisji Europejskiej opublikowano AI Act czyli Rozporządzenie o sztucznej inteligencji. Jest to kluczowy dokument określający ramy regulacyjne dla rozwoju, wdrażania i użytkowania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej. Teraz prace nad projektem ustawy, która pozwoli zastosować AI Act w Polsce, prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji.
AI Act opublikowano 12 lipca 2024 r. Ma na celu zapewnienie bezpiecznego i etycznego wykorzystania AI. Uwzględnia z jednej strony prawa obywateli, a z drugiej wspieranie innowacji technologicznych.
– Akt o sztucznej inteligencji pozwoli zagwarantować, że sztuczna inteligencja będzie działała dla dobra wszystkich obywateli i obywatelek Polski. W Ministerstwie Cyfryzacji traktujemy ten temat priorytetowo, intensywnie pracujemy nad projektem ustawy, który pozwoli stosować Akt – mówi Dariusz Standerski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.
Przepisy obejmują m.in. takie zagadnienia jak:
– wymogi dotyczące transparentności algorytmów,
– oznaczanie treści generowanych przez sztuczną inteligencję,
– zasad zarządzania cyklem życia systemów sztucznej inteligencji.
Systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję będą musiały na terenie UE spełniać konkretne normy i standardy. Regulacje dotyczą obszarów, na których wykorzystywana jest AI, takich jak:
– opieka zdrowotna,
– transport,
– edukacja,
– rynek pracy.
Kontroli zostaną poddane sposoby wykorzystanie sztucznej inteligencji przez sektor publiczny. W tym policję, proces wyborczy i sądy.
– Liczymy, że bliska i konkretna współpraca z instytucjami unijnymi w ramach między innymi Rady ds. AI pozwoli nam szybko i sprawnie wdrożyć tę regulację na gruncie krajowym w sposób zrozumiały – i korzystny – dla wszystkich. Chcemy także, aby polski system nadzoru nad AI był jasny i przyjazny dla polskich innowatorów, z którymi konsultujemy się m.in. w ramach prac Grupy Roboczej ds. AI – zapewnia Dariusz Standerski.
Źródło: gov.pl