TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Opłata za autostradę – aplikacja e-TOLL na telefon

Możliwość płacenia opłat w sposób elektroniczny może być sporym ułatwieniem, zwłaszcza dla osób, które często podróżują i oczekują wygody. Uruchomiony system e-TOLL ma usprawnić poruszanie się po autostradach.

Dzięki mobilnej aplikacji można teraz dokonywać płatności za przejazd po płatnych odcinkach dróg krajowych w nowym systemie e-TOLL.

Aplikacja e-TOLL – co to jest?

Aplikacja mobilna e-TOLL jest darmowym narzędziem służącym do poboru opłaty elektronicznej. Jest więc wygodną alternatywą dla urządzeń pokładowych (OBU; ang. On-Board-Equipment) oraz Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych (ZSL).

Za pomocą aplikacji e-TOLL dokonuje się zakupu e-biletu autostradowego.

Kto może korzystać z aplikacji e-TOLL?

Z aplikacji będą mogli korzystać kierowcy motocykli, pojazdów samochodowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, poruszający się po płatnych odcinkach autostrad A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław- Sośnica) zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Co umożliwia aplikacja e-TOLL?

Dzięki aplikacji e-TOLL można w sposób elektroniczny:

  • wnieść opłaty elektronicznej dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej,
  • wnieść opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrad państwowych A2 i A4,
  • doładować i monitorować stanu konta rozliczeniowego w trybie przedpłaty,
  • monitorować przewóz towarów wrażliwych w systemie SENT-GEO, zgodnie z Ustawą z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

Aplikacja e-TOLL daje również możliwość rozpoczęcia i zakończenia przewozów SENT, czyli monitorowanego przez Krajową Administrację Skarbową drogowego i kolejowego przewozu tzw. towarów wrażliwych oraz obrotu paliwami opałowymi, w dowolnym czasie w trakcie trwania przewozu.

Gdzie znajdę aplikację e-TOLL?

Aplikacja e-TOLL dostępna jest do bezpłatnego pobrania  w sklepach Google Play oraz w AppStore. Jest obsługiwana przez system Android (min. 6.0, zalecana wersja to jednak 11 lub nowsza) oraz IOS (wersja 13 lub nowsza).

Aby móc korzystać z aplikacji e-TOLL należy po zakończonej instalacji wygenerować identyfikator biznesowy urządzenia, dzięki któremu użytkownik będzie mógł zarejestrować się w Internetowym Koncie Klienta (IKK). Po skutecznej rejestracji w IKK i dodaniu identyfikatora biznesowego aplikacji mobilnej e-TOLL PL będzie ona widoczna jako urządzenie OBE, gotowe do przypisania do pojazdu.

Podczas konfiguracji aplikacji należy wybrać:

  • rodzaj przejazdu: płatny i/lub SENT – w zależności od realizowanego przejazdu,
  • pojazd, który chcesz przypisać do swojego konta,
  • domyślne urządzenia monitorujące przejazd Twojego pojazdu (aplikacja e-TOLL PL lub ZSL/OBU).

Do poprawnego działania aplikacji potrzeba przynajmniej 200 MB wolnej pamięci w urządzeniu mobilnym. Potrzebne jest również połączenie z internetem.

Ministerstwo Finansów uruchomiło stronę etoll.gov.pl.  Zapewnia ona komplet informacji związanych z poborem opłat drogowych.

Udogodnienia dla użytkowników aplikacji e-TOLL

Darmowa aplikacja e-TOLL posiada szereg udogodnień, które sprawiają, że korzystnie z niej jest proste zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników. Wśród najważniejszych opcji oraz funkcji można wyróżnić:

  • aż 9 wersji językowych,
  • zabezpieczenie dostępu poprzez indywidualny PIN,
  • możliwość przeglądania historii przejazdów zrealizowanych w okresie trzech ostatnich miesięcy,
  • możliwość przeglądania powiadomień i komunikatów otrzymanych w ciągu ostatniego tygodnia,
  • możliwość wyciszenia komunikatów dźwiękowych.

Aplikacja obsługuje tryb offline, a także sygnalizuje stan baterii urządzenia, przekroczenie czasu braku połączenia z internetem oraz brak sygnału GPS.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze