TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Odnawialne źródła energii a cyberbezpieczeństwo

Na stronach rządowych zostały opublikowane Rekomendacje dotyczące cyberbezpieczeństwa dla prosumentów odnawialnych źródeł energii (OZE).  Znalazły się w nich podstawowe informacje dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz dobre praktyki w tym zakresie.

Pozyskiwanie energii z OZE- odnawialnych Źródeł energii to wiele korzyści głównie ekologicznych. Sektor OZE w tych działaniach wspiera się rozwiązaniami cyfrowymi, które ułatwiają obsługę procesów i obsługę funkcjonowania instalacji OZE. Jednak wdrażając cyfryzację także w obszarze zielonej energii pamiętać należy o zachowaniu cyberbezpieczeństwa.

Prosumenci – osoby wytwarzające i dobierające energię wytworzonej z odnawialnych źródeł energii – dla zapewnienia bezpieczeństwa powinni znać wszelkie dotyczące tego zasady i stosować odpowiednie środki. Dlatego przygotowane zostały Rekomendacje dotyczące cyberbezpieczeństwa dla prosumentów OZE. Zawierają one podstawowe informacje oraz dobre praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa. Skorzystać z nich mogą prosumenci OZE, ale nie tylko.

Publikację opracowali eksperci CSIRT NASK (CERT Polska), Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A., Urzędu Regulacji Energetyki, Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, a także przedstawicieli sektora energii. Podzielili się oni w trakcie konsultacji doświadczeniem i wiedzą i zagwarantowali szeroki zakres zagadnień znajdujących się w opracowaniu.

Rekomendacje dotyczące cyberbezpieczeństwa dla prosumentów OZE:

Planowane jest wydanie kolejnego zestawu rekomendacji tym razem opartego na analizie podatności instalacji OZE. Dotyczyć będą listy paramentów związanych z cyberbezpieczeństwem koniecznych do spełniania dla urządzeń, by były uznane za bezpieczne do stosowania przez użytkowników indywidualnych.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze