Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Obowiązują już przepisy o komorniczych e-licytacjach nieruchomości

Od 19 września 2021 r. obowiązują regulacje dotyczące sprzedaży nieruchomości poprzez komornicze  e-licytacje. Według resortu sprawiedliwości zlikwiduje to zmowy między licytantami i zapewni transparentność postępowań.

Nowelizacja została uchwalona pod koniec maja 2021 r. A chociaż większość uchwalonych wtedy przepisów weszła w życia na początku lipca, to przepisy związane z e-licytacjami zostały opóźnione przez trzymiesięczną vacatio legis. Dlatego ich wejście w życie było możliwe dopiero z dniem 19 września.

To jedna ze zmian związanych z procesem informatyzacji wymiaru sprawiedliwości.

  –  Już ponad 30 proc. postępowań w sądach jest prowadzonych zdalnie i e-licytacje to kolejny element tego procesu – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś   –  E-licytacje obiektywizują i usprawniają działania komorników. Natomiast już licytacje elektroniczne ruchomości pokazały, iż było to oczekiwane narzędzie. Tym bardziej oczekiwane są e-licytacje nieruchomości  –  dodał.

Uproszczona i zdalna forma licytowania ma zwiększyć zainteresowanie licytacjami, a to ma przynieść zysk zarówno wierzycielom, jak i dłużnikom.

Zgodnie z nowymi przepisami sprzedaż nieruchomości w formie e-licytacji będzie się odbywać na wniosek wierzyciela. Obwieszczenie o tej formie licytacji zamieszczone będzie zamieszczane na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej (KRK) co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem. Przetarg trwał będzie tydzień, a wygrywa go ten licytant, którego oferta w chwili zakończenia będzie najwyższa.

Jeszcze przez rok, zgodnie z przepisami, możliwy będzie wybór e-licytacji w przypadku braku przeszkód technicznych po stronie komornika sądowego.

Zmiana przepisów to rozwinięcie wcześniejszego systemu elektronicznych licytacji. Wcześniej –od 2017 r.  – w ten sposób prowadzone były licytacje ruchomości. E-licytacje nieruchomości możliwe były jedynie w tzw. trybie uproszczonym – mogły one dotyczyć niezabudowanych gruntów lub nieukończonych obiektów bez zezwolenia na użytkowanie.

Źródło:wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...

1500 osób straci pracę w Spotify

Kolejna fala zwolnień Spotify. Ten największy serwis stremujący muzykę już w styczniu zwolnił 600...

Superkomputer dla każdego! Czy to możliwe?

Amazon postanowił wyjść naprzeciw tym, którzy marzą o nim lub potrzebują  superkomputera. Nie trzeba...

Hawe zacieśnia współpracę z Infinerą 

Hawe Telekom wzmacnia współpracę z Infinerą – amerykańską firmą technologiczną działającą w obszarze łączności....