Podczas AI Action Summit w Paryżu dyskutowano na wiele tematów związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Szczyt miał na celu podjęcia konkretnych inicjatyw które pomogą wykorzystać sztuczną inteligencję w służbie dobra wspólnego.
Głównymi tematami dotyczącymi AI, które poruszono na AI Action Summit były:
– interes publiczny;
– przyszłość modeli pracy;
– innowacje i kultura;
– zaufanie do AI;
– globalne zarządzanie wobec rozwoju AI.
Zapoczątkowane na szczycie inicjatywy maja pomagać wykorzystywać AI w służbie dobra wspólnego we wszystkich pięciu wymienionych obszarach.
– Polska chce zachęcić zarówno sektor publiczny, jak i prywatny do wdrażania nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Działania te mają zwiększyć efektywność administracji publicznej, poprawić jakość usług publicznych i wesprzeć innowacyjność w gospodarce. Szczególną uwagę zwracamy na promowanie zastosowań AI, które mogą wspierać rozwój społeczny i gospodarczy, przy jednoczesnym poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju i praw podstawowych – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
Technologie półprzewodnikowe
Krzysztof Gawkowski na AI Action Summit spotkał się z przedstawicielami administracji amerykańskiej. Rozmawiał z nimi o ograniczeniu eksportu zaawansowanych amerykańskich mikroprocesorów oraz planów Polski w zakresie wspierania rozwoju sektora półprzewodnikowego.
Bezpieczna sztuczna inteligencja
Minister cyfryzacji potwierdził, że Polska wspiera zobowiązania międzynarodowe dotyczące AI. Jest to chociażby rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ czy rekomendacje UNESCO, ale też unijne regulacje dotyczące sztucznej inteligencji. Kluczowe dla naszego kraju jest zsynchronizowanie przepisów wewnętrznych z tymi europejskimi.
– Podtrzymujemy zaangażowanie w strategiczną współpracę międzynarodową dotyczącą AI, w tym w zakresie cyberbezpieczeństwa i nowych technologii. Gotowość do dalszych rozmów na temat rozwoju współpracy technologicznej i inwestycyjnej pozostaje naszym priorytetem. Europa powinna podejmować skoordynowane działania dla rozwoju sztucznej inteligencji i budować swój potencjał, na przykład przez konsekwentną realizację programu Fabryk AI – dodał Krzysztof Gawkowski.
Źródło: gov.pl