TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

O jakich cyfrowych priorytetach rozmawiano na Szczycie Cyfrowym IGF Polska 2024?

W Warszawie odbył się Szczytu Cyfrowego IGF Polska 2024. To najważniejsze krajowe wydarzenie poświęcone przyszłości internetu oraz wyzwaniom cyfrowej transformacji. W tym roku pojawili się eksperci i praktycy, którzy koncentrują się na kluczowych kwestiach rozwoju technologii cyfrowych w Polsce i Europie.

IGF Polska organizowane jest od 2016 roku. Jest to miejsce, w którym współpracę nawiązują przedstawiciele administracji publicznej, biznesu, organizacji pozarządowych, środowiska naukowego i technicznego.

– To wydarzenie udowadnia, że tylko wspólnym wysiłkiem – administracji, biznesu, nauki, organizacji technicznych i społeczeństwa obywatelskiego – możemy tworzyć internet przyszłości: bezpieczny, otwarty i innowacyjny. Współpraca ta pozwala nam wyznaczać nowe standardy i odpowiadać na wyzwania cyfrowego świata w sposób odpowiedzialny i zrównoważony – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, który zainaugurował wydarzenie.

Sesje tematyczne na IGF Polska 2024

Na IGF Polska 2024 pojawiło się wiele tematów prezentowanych w grupach tematycznych. Były to:
– Równe ramy konkurencji z perspektywy UE – tutaj pojawiła się dyskusja o wyrównywaniu szans polskich przedsiębiorstw w kontekście unijnej polityki gospodarczej;
– Cyberbezpieczeństwo w warunkach wojny hybrydowej – gdzie analizowano zagrożenia dla infrastruktury krytycznej w Polsce;
– Zaufane Podmioty Sygnalizujące – jest to nowe narzędzie w walce z nielegalnymi treściami online;
– Kompetencje przyszłości polskiej młodzieży – w trakcie sesji omówiono wyzwania edukacyjne jakie stoją przed naszym krajem z uwzględnieniem wyników IT Fitness Test;
– Sztuczna inteligencja a rozwój miast i wsi – panel poświęcony możliwości stosowania AI w przestrzeni miejskiej, wiejskiej i mediach;
– Zwalczanie dezinformacji.

Głos młodych w cyfrowym świecie

W trakcie IGF Polska 2024 pojawił się również „Młodzieżowy Okrągły Stół: Cyfrowe wyzwania”. W jego trakcie młodzi liderzy społeczni zajęli się omówieniem kwestii związanych z bezpieczeństwem cyfrowym dzieci i młodzieży.

W ten sposób zostały wypracowane rekomendacje w tym temacie, które trafią do Rzecznika Praw Dziecka. Będą głosem najmłodszego pokolenia w kształtowaniu cyfrowych regulacji.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze