TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

O czym myśli Kameleon: kanały telewizyjne z Ukrainy

Są w polskich kablówkach nie od dziś, były też przed napaścią Rosji na Ukrainę. Teraz jednak jest ich zdecydowanie więcej niż przed kilku laty i w dużo szerszej dystrybucji. Czy jednak obecność ukraińskich kanałów telewizyjnych wpływa pozytywnie na sprzedaż pakietów telewizyjnych? 

Kanały ukraińskie w wielu przypadkach zastąpiły kanały rosyjskie, które zniknęły z oferty na przełomie lutego i marca 2022 roku. Przypomnijmy, że wtedy to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wykreśliła z rejestru sieci kablowych i satelitarnych wszystkie rosyjskie programy.

Już 2 marca pojawił się na ósmym multiplexie naziemnej telewizji cyfrowej kanał Perszyj, który – jak wskazuje nazwa – jest pierwszym kanałem ukraińskiej telewizji publicznej. Marzec i kwiecień 2022 to już masowe włączanie kanałów ukraińskich do oferty operatorów. Aktualnie większość z nich oferuje przynajmniej jeden, a co niektórzy nawet kilkanaście kanałów z Ukrainy. Początkowo były dostępne bezpłatnie, później oferta zróżnicowała się.

Przykładowo Polsat Box Go oferuje pakiet z 11 ukraińskimi kanałami za 15 zł, Vectra 10 kanałów za 10zł miesięcznie. Inni operatorzy nadal oferują niektóre kanały bezpłatnie, jednak jest już wyraźna tendencja do traktowania ich jako elementu zróżnicowania komercyjnej oferty, a nie misji wspierania naszych sąsiadów dotkniętych wojną. Z drugiej stron trudno wymagać, aby operatorzy oferowali za darmo kanały, za które sami muszą płacić.

– Obecność kanałów ukraińskich w ofercie polskich operatorów to dobry marketing. Jeśli trafią do szerszego pakietu to z pewnością będą miały dobrą oglądalność – mówi Gennadii Nevmerzhytskyi, Ukrainiec, dystrybutor kanałów telewizyjnych, od wielu lat mieszkający w Polsce.

Mogłoby się wydawać, że znamy już dobrze ukraińską ofertę telewizyjną. Okazuje się jednak, że jest całkiem spora grupa kanałów w Polsce jeszcze nie odkrytych:

Apostrophe TV to ukraiński kanał informacyjny. Jego głównymi partnerami są Międzynarodowe Centrum Studiów Perspektywicznych oraz publikacje internetowe Apostrophe i Realist. Został uruchomiony w sierpniu 2014 roku. Apostrophe TV koncentruje się na przygotowywaniu materiałów informacyjnych i analitycznych, relacjonowaniu bieżących wydarzeń w polityce, ekonomii, społeczeństwie i kulturze, publikowaniu wywiadów, przygotowywaniu przeglądów prasy oraz aktywnym uczestnictwie w komunikacji z widzami.

Islandia – informacyjny i edukacyjny kanał telewizyjny, zintegrowany z projektem internetowym o tej samej nazwie autorstwa technologa politycznego Wołodymyra Petrowa. Pozycjonowany jest jako społeczność ludzi, którzy poświęcają swój czas i działania na intelektualny i twórczy rozwój siebie i innych.

Kanał 24 – stworzony na wzór najlepszych światowych stacji – m. in. CNN, BBC World, SKY News. Dzięki pracy zespołu własnych korespondentów i współpracy z Associated Press, mają możliwość szybkiego dostarczania najważniejszych wiadomości z Ukrainy i całego świata z takich dziedzin jak: gospodarka, sport i kultura, a także najciekawsze wiadomości o technologii, samochodach, broni i osiągnięciach naukowych. 

Bardzo unikalny jest ukraiński projekt telewizyjny prezentujący folklor. ETHNO TV Polska jest po Polsku i prezentuje polski folklor! ETHNO TV to grupa kanałów obejmująca: World, Ukraine i Eesti. Oferują programy obejmującyce różne aspekty kultury i sztuki, w tym historię, tradycje, muzykę, taniec i zwyczaje ludowe.

Trofey HD – Misją tego kanału jest promocja aktywności na świeżym powietrzu, które są dobre dla zdrowia i wypoczynku, kultywowanie zainteresowania ukraińską przyrodą, pogłębianie wiedzy o jej lasach, rzekach i ich mieszkańcach. Zaangażowanie w wędkarstwo, łowiectwo, zielarstwo, zbieranie jagód i grzybów.

NASHE MUSIC TV jest pierwszym ukraińskim całodobowym kanałem muzycznym poświęconym muzyce ukraińskiej. Kanał oferuje swoim widzom niezapomnianą muzyczną podróż do świata ukraińskiej muzyki tradycyjnej.

NASHE RETRO TV został natomiast zaprojektowany tak, aby widzowie mogli cofnąć się w czasie, poznać historię ukraińskich piosenek i zanurzyć się w doświadczeniach swoich przodków. 

Niektóre z tych kanałów znajdą się w ofercie Kameleon TV i będą unikalną częścią naszej oferty programowej. Oprócz ważnych i opowiadających niestety głównie o przebiegu wojny kanałów informacyjnych coraz ważniejsze stają się kanały rozrywkowe. Mimo wojny życie toczy się dalej. Niektóre z tych kanałów mogą się okazać interesujące również dla polskiego widza, jak chociażby ETHNO TV (produkowane po Polsku i o Polsce).

Na ile obecność kanałów ukraińskich jest ważna w ofercie telewizyjnej dla samych Ukraińców?

– Telewizję na Ukrainie oglądają głównie ludzie po 40-50 roku życia. Podobnie jak w Polsce – mówi Gennadii Nevmerzhytskyi. – Kanały ukraińskie są dla Ukraińców ważne. Śledzą sytuację na wojnie, politykę i gospodarkę. Istotne są debaty i komentarze polityczne. Moi znajomi Ukaińcy oglądają też polskie kanały telewizyjne, zwłaszcza ich dzieci, aby jak najszybciej nauczyć się polskiego i adaptować się do polskiej szkoły.

Dopóki tradycyjna telewizja będzie postrzegana jako bardziej profesjonalna od projektów internetowych i pozostanie najbardziej opiniotwórcza, dopóty kanały telewizyjne będą potrzebne. Zwłaszcza w czasie wojny. Jestem przekonany, że obecność kanałów ukraińskich w szerokiej ofercie telewizyjnej w Polsce oznacza nie tylko lepszą sprzedaż i dobry marketing, ale też dużo więcej.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze