TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa przyjazna dla operatorów?

Zdaniem Marka Zagórskiego wymagania wprowadzone w nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa zostały przygotowane w taki sposób, by jak najmniej obciążać operatorów. W ustawie znalazł się zapis, iż operatorzy będą musieli usunąć z sieci urządzenia i sprzęt od dostawców uznanych przez Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa za firmy wysokiego ryzyka.

Zagórski uspokaja, że nie będzie potrzeby pozbywania się działających urządzeń. „Według opracowań i naszych analiz naturalny cykl wymiany sprzętu to około 3-5 lat. Ten przepis został zaprojektowany tak, by operacja eliminowania sprzętu od dostawców wysokiego ryzyka była jak najmniej dolegliwa dla operatorów, żeby to się nie wiązało z koniecznością pozbycia się sprzętu, który jest sprawny, a na który zostały poniesione jakieś nakłady” – dodał urzędujący minister.

Uznanie niektórych firm za dostawców wysokiego ryzyka nie będzie musiało oznaczać istotnego zwiększenia kosztów kupna sprzętu dla operatorów. Ma to mieć związek z mechanizmami na globalnym rynku dostawców, które stanowić hamulec przed windowaniem cen. Rząd nie planuje żadnych rekompensat związanych z koniecznością zmian w infrastrukturze.

Minister cyfryzacji powiedział, że propozycje zmian w ustawie będą brane pod uwagę przy ustalaniu warunków aukcji 5G. Wyznaczenie terminu aukcji ma być zależne od wyboru nowego prezesa UKE i zapoznania się przez niego z przygotowaną dokumentacją.

Przepisy ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa mają wpływać także na przyszłe funkcjonowanie wszystkich sieci telekomunikacyjnych w Polsce. Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa ma posiadać instrumenty pozwalające mu reagować na istniejące zagrożenia w sieci m.in. wydawać ostrzeżenia lub polecenia zabezpieczające w sytuacji, gdy pojawi się podejrzenie wystąpienia incydentu krytycznego.

Obecnie wspomniana ustawa przedstawiona została do konsultacji.

Temat nowelizacji pojawił się również podczas II Forum Cyberbezpieczeństwa w Karpaczu.

Źródło: PAP

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...