TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowe zasady wnoszenia opłat skarbowych za pełnomocnictwo elektroniczne

1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Do tej pory nie było specjalnych regulacji dotyczących opłaty od pełnomocnictwa. Teraz pojawiły się konkretne wytyczne dotyczące tego, gdzie należy opłacić pełnomocnictwo składane w takiej formie.

Dotychczas opłaty dotyczące pełnomocnictwa składanego w formie elektronicznej nie posiadały konkretnych regulacji, które wskazywałyby miejsce opłacenia dokumentu. Obowiązywały jednakowe zasady dla wszystkich postaci pełnomocnictw, niezależnie czy były:
– papierowe;
– elektroniczne.

Opłata była wtedy uiszczana do organu właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu pełnomocnictwa. Organem właściwym był:
– prezydent,
– wójt;
– burmistrz.

Zmiany we wnoszeniu opłat

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje „rozszerzony” przepis. Wprowadza on odrębne zasady dotyczące pełnomocnictw składanych przez system teleinformatyczny. Niezależnie, czy dokument składany jest w:
– ePUAP;
– e-Urzędzie Skarbowym;
– PUE UKE.

– Omawiane zmiany zostały wprowadzone w związku z rosnącą popularnością elektronicznej formy załatwiania spraw urzędowych. W związku z coraz częściej pojawiającymi się wątpliwościami w zakresie wnoszenia opłaty skarbowej, gdy adresatem jest e-urząd, ustawodawca zdecydował się na uregulowane tej kwestii – mówi Patrycja Kusaj, aplikantka radcowska itBlegal.

Teraz opłatę skarbową od takiego pełnomocnictwa wnosi się do organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedziby podmiotu udzielającego pełnomocnictwa. W praktyce jest to siedziba firmy czy miejsce zamieszkania składającego.

Zapewne każdy z przedsiębiorców telekomunikacyjnych korzystał z elektronicznej formy załatwiania spraw lub będzie z tego rozwiązania korzystał. Najpewniej w sprawach związanych z procesem inwestycyjnym. Zmienione przepisy sprawiają, że wszelkie sprawy związane z uzyskiwaniem dostępów do nieruchomości, budynków, infrastruktury technicznej czy uzyskiwanie zgód na lokalizację i zajęcie pasa drogowego prowadzone poprzez platformy elektroniczne, nie wiążą się z szukaniem odpowiedniego organu podatkowego, by uiścić mu opłatę.

– Składając pismo za pośrednictwem e-urzędu, opłatę skarbową od pełnomocnictwa każdorazowo uiszczasz na konto organu podatkowego właściwego z uwagi na twój adres zamieszkania lub siedziby, co naszym zdaniem stanowi duże ułatwienie – dodaje aplikantka radcowska itBlegal

Czy wszystkie pełnomocnictwa objęte są zmianami?

– Zmiany, które weszły w życie z początkiem roku mają zastosowanie jedynie do pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Jeżeli składasz pełnomocnictwo drogą tradycyjną (w formie papierowej), dotychczasowe zasady nie uległy zmianie, co oznacza, że opłata wnoszona jest do organu właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu pełnomocnictwa – zauważa Patrycja Kusaj, aplikantka radcowska itBlegal.

Więcej niż jeden mocodawca na pełnomocnictwie

Inaczej wygląda sytuacja, gdy na pełnomocnictwie widnieje więcej niż jeden mocodawca. W takim wypadku zgodnie z nową regulacją pod uwagę brany jest ten mocodawca, który został wskazany w dokumencie pełnomocnictwa jako pierwszy.

Opłatę od pełnomocnictwa w postaci elektronicznej wnosi się wtedy do organu podatkowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę właśnie tego mocodawcy.

Brak siedziby bądź miejsca zamierzania na terenie RP

Jeśli mocodawca nie posiada miejsca zamieszkania czy siedziby firmy na terytorium RP, także w przypadku, gdy w dokumencie jest kilku mocodawców, a sytuacji dotyczy każdego z nich, jest odpowiednia procedura. Wtedy opłatę skarbową należy uiścić na konto Centrum Obsługi Podatnika, gdyż organem właściwym do jej pobrania jest Prezydent m.st. Warszawy.

Źródło: okablowani.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze