TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowe technologie i zmiany w zatrudnieniu

42 proc. firm planuje wdrożenie nowych technologii do 2025 roku. Różnice w planach i zakresie działań związane są z wielkością firmy. Jednak niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa i zakresu wdrożeń, będzie to wymagać zmian w zatrudnieniu.

Raport „Trendy w zatrudnieniu 2022” przygotowany przez Polskie Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan pokazuje, jakie zmiany czekają polskie firmy w związku z coraz szerszym stosowaniem nowych technologii.

Nowe technologie najczęściej wdrażać będą duże firmy. Deklaruje to 59 proc. z nich. W małych jest to 34 proc. Wdrażane będą:
– rozwiązania w zakresie szyfrowania i  cyberbezpieczeństwa – 23 proc.
– chmura obliczeniowa – 9 proc.
– e-commerce – 9 proc.

W przypadku dużych firm aż 28 proc. deklaruje zainteresowanie robotami niehumanoidalnymi.

– Polska jest krajem, który pod względem robotyzacji przemysłu znajduje się w ogonie Europy. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego na 10 tys. pracowników w Polsce przypadają jedynie 42 roboty, w Niemczech 230. W trakcie pandemii robotyzacja przemysłu zwolniła. W dobie znacznego niedoboru kandydatów, w dużej mierze na podstawowe stanowiska w produkcji, inwestycje w automatyzację procesów muszą przyspieszyć. Zmienią się wtedy też profile poszukiwanych kandydatów – komentuje Michał Młynarczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR.

W zestawieniu polskich przedsiębiorców z tymi z innych państw widać różnice. Globalne trendy pokazuje raport World Economic Forum: Future of Jobs 2020. Zgodnie z nim rozwiązania w zakresie chmury obliczeniowej czy big data to plany aż 90 proc. firm.

– Mimo, że w badaniu WEF wzięły udział jedynie duże, globalne firmy, nie sposób nie zauważyć, że podejście firm w Polsce i na świecie bardzo się różni. Nie bez znaczenia jest czas realizacji badania. Wiemy, że ten rok jest trudny dla polskich pracodawców, kolejny nie będzie dużo łatwiejszy. Rosnące koszty energii, inflacja powodują, że decyzje o nowych inwestycjach są powstrzymywane i odkładane na lepsze czasy. Musimy jednak pamiętać, iż zbyt długie odwlekanie tych decyzji może spowodować, iż pojawią się różnice nie do nadrobienia i ucierpi na tym konkurencyjność naszej gospodarki – dodaje Przemysław Kadula, członek zarządu Polskiego Forum HR.

Nowe technologie wpłyną także na zatrudnienie w firmach. 16 proc. firm planujących wspomniane wdrożenia twierdzi, że spowoduje to wzrost zatrudnienia. Takie plany pojawiają się w transporcie i logistyce oraz motoryzacji. 8 proc. firm mówi o zmniejszeniu liczby zatrudnionych pracowników w związku z wprowadzeniem nowych technologii. 35 proc. przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z konieczności zmiany kompetencji swoich pracowników.

Źródło: lewiatan.org

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...