Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców zwróciła się do Premiera Donalda Tuska, Pauliny Hennig-Kloski- Minister Klimatu i Środowiska oraz Krzysztofa Paszyka – Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie wdrożenia przepisów dotyczących zasad rozliczenia korzystania z maksymalnej ceny energii. Uznaje, że nowe regulacje utrudnią funkcjonowanie wielu firm w Polsce. Chociaż dotyczy to wszystkich w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, to może uderzyć głównie w mikroprzedsiębiorców, którzy mogą nie być świadomi nowych obowiązków.
Maksymalna cena energii, w sprawie której interweniuje Agnieszka Majewska, Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców, rozumiana jest jako pomoc publiczna w 2024 roku. Nowe regulacje obowiązują od 12 grudnia 2024 r.
Nowe przepisy to obowiązek złożenia oświadczenia
Zgodnie z nowymi przepisami firmy, które korzystają z cen maksymalnych energii elektrycznej, zobowiązane są do złożenia oświadczenia o pomocy publicznej do dnia 28 lutego 2025 r.
Ten obowiązek wprowadziły nowe regulacje. Przedsiębiorcy decydując się na skorzystanie z ceny maksymalnej mogli nie mieć świadomości, że obejmuje ich konieczność złożenia tego oświadczenia we wskazanym terminie.
Oświadczenie należy złożyć na formularzu oraz uzupełnić szczegółowe informacje na temat udzielonego wsparcia. Jest to dużo dodatkowych zadań związanych z biurokracją, których mali i średni przedsiębiorcy mają aż nadto. Jednak niedopełnienie nowego obowiązku to sankcje finansowe, a nawet konieczność zwrotu różnicy między ceną maksymalną a ceną rynkową.
Rzeczniczka MŚP interweniuje w tej sprawie
Dlatego Rzeczniczka MŚP postanowiła interweniować w tej sprawie u premiera i w odpowiednich resortach.
– Zwróciłam się do rządu z wnioskiem o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu uproszczenie procedur oraz wprowadzenie zrozumiałych wytycznych dla przedsiębiorców. Bez odpowiedniego wsparcia istnieje ryzyko, że wielu z nich nie zdąży wywiązać się z nałożonych obowiązków – stwierdza Agnieszka Majewska, rzeczniczka MŚP.
Podkreśla ona, że szczególnie trzeba zwrócić uwagę na mikroprzedsiębiorców. Nie są oni w stanie śledzić wszystkich zmian legislacyjnych i być z nimi na bieżąco. Szczególnie, gdy regulacje wprowadzane są krótko przed terminem, w którym trzeba podjąć odpowiednie działania. Tak właśnie jest w przypadku regulacji dotyczących maksymalnych cen energii.
Rzeczniczka dodaje, że chociaż mrożenie cen energii wiązało się z głośną dyskusją publiczną, to nie wiązało się to z klarownym przekazaniem informacji, że działania są formą pomocy publicznej. Jako takie muszą być rozliczane zgodnie z obowiązującymi wymogami.
– Rekomenduję wprowadzenie prostego formularza oraz kampanii informacyjnej skierowanej do MŚP. Konieczne jest również uregulowanie sytuacji przedsiębiorców, którzy zakończyli już działalność, a korzystali z cen maksymalnych – informuje Agnieszka Majewska.
Lista rekomendowanych przez Rzeczniczkę MŚP rozwiązań zawiera:
– udostępnienie prostego formularza oświadczenia, który będzie intuicyjny i nieobciążający biurokratycznie;
– przeprowadzenie kampanii informacyjnej wyjaśniającej przedsiębiorcom nowe przepisy, terminy oraz konsekwencje niedopełnienia obowiązków;
– wprowadzenie rozwiązań umożliwiających wymianę informacji między administracją publiczną a sprzedawcami energii, co ograniczy zakres danych wymaganych od przedsiębiorców;
– rozwiązanie problemu przedsiębiorców, którzy zakończyli działalność gospodarczą, ale są zobowiązani do złożenia oświadczeń.
Brak wprowadzenia wskazanych rozwiązań i dokładnego poinformowania przedsiębiorców o warunkach, na jakich korzystają z maksymalnych cen energii, może negatywnie wpłynąć na sytuację wielu firm w Polsce. Stworzy to bariery funkcjonowania w 2025 r. i zaburzy stabilność sektora MŚP będącego trzonem polskiej gospodarki.
Jak płacić mniej za prąd?
Przypominamy, że Grupa MiŚOT proponuje małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym rozwiązanie problemu rosnących cen energii:
Źródło: rzecznikmsp.gov.pl