Z początkiem roku weszło w życie wiele ważnych zmian dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Podsumowali je dla nas prawnicy z Kancelarii Prawnej Media.
Zmieniła się ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, która reguluje podatki od nieruchomości obciążające sieci telekomunikacyjne. Zgodnie z założeniami projektu zakres opodatkowania miał nie ulec zmianie, jednak zwracamy uwagę na powstałe wątpliwości.
Weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która nakłada obowiązki informacyjne na operatorów mobilnych oraz nadawców. Może też skutkować ograniczeniami w dostępie do rynku usług dla sektora publicznego.
Zmieniły się rozporządzenia ws. planu numeracji krajowej (zmiana w zakresie wyróżnika sieci) oraz opłat za numerację (podwyżki).
Weszło w życie nowe rozporządzenie określające numerację PKD. Może wymagać aktualizacji wpisu do PKD przez pośredniczących w sprzedaży usług telko.
Obowiązują zaktualizowane, maksymalne stawki za zakańczanie połączeń w sieciach stacjonarnych (FTR) oraz mobilnych (MTR).
Zaktualizowany został harmonogram obowiązków raportowych w 2025 roku.
Przypominamy też, że:
– 21 grudnia 2024 dokonano zmian w rozporządzeniu w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług dostosowujące nomenklaturę rozporządzenia do PKE Link: Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 1900;
– 28 grudnia 2024 weszło w życie rozporządzenie dot. ładowania sprzętu przez USB C (dla większości przedsiębiorców telekomunikacyjnych będzie obojętne). Link: Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 1515;
– 17 stycznia wejdzie w życie tzw. DORA, tj. rozporządzenie obejmujące podmioty finansowe w zakresie m.in. z dostawcami usług telekomunikacyjnych.