TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowe prawo będzie wspierać AI w Polsce

W projekcie ustawy o systemach sztucznej inteligencji, która stanowi wdrożenie AI Act w Polsce, znajdzie się wiele nowych rozwiązań. Ma to uregulować na polskim rynku wykorzystanie i rozwój tej technologii. Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło już prace nad projektem i trafił on do konsultacji społecznych.

Komisja Rozwoju i Bezpieczeństwa AI, interpretacje dla firm, informacja o mocach obliczeniowych i zapotrzebowaniu na energię czy rekomendacje w zakresie stosowania AI – to tylko niektóre zmiany, które wprowadza projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji.

– Zasady wykorzystania sztucznej inteligencji będą elastyczne i przejrzyste. Zależy nam na tym, aby stworzyć stabilne i przewidywalne rozwiązania, które pozwolą przyspieszyć wdrożenia oraz upowszechnić AI w polskich firmach i instytucjach. Rolą państwa jest tworzenie warunków do budowania dobrych rozwiązań przez firmy, szczególnie start-upy. Nasze propozycje przekażemy również innym państwom Unii Europejskiej jako materiał do wykorzystania w ich pracach wdrożeniowych. Rozpoczynamy dzisiaj konsultacje, by wspólnie wypracować najbardziej optymalne rozwiązania, w szczególności w zakresie procedur i form wsparcia rozwoju AI – powiedział Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji.   

AI Act to bezpieczne i etyczne wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji. Dbanie o prawa obywateli i obywatelek stoją tu na równi z naciskiem na możliwości, jakie daje AI. . Nowe przepisy obejmują m.in. wymogi dotyczące transparentności algorytmów, oznaczania treści generowanych przez sztuczną inteligencję oraz zasad zarządzania cyklem życia systemów sztucznej inteligencji. 

AI Act w Polsce 

12 lipca 2024 opublikowano Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act). Dokument ustala zasady dotyczące rozwoju, wdrażania i używania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej. Był to też moment, w którym Polska rozpoczęła prace nad projektem ustawy wprowadzającym przepisy w kraju.

Celem nowej ustawy jest stworzenie przepisów, które z jednej strony pozwolą na rozwój AI, ale będą też dbać o bezpieczeństwo oraz ochronę praw obywatelek i obywateli.

Sześć rozwiązań w nowej ustawie

Projekt ustawy przygotowany przez ministerstwo cyfryzacji to model kompleksowego uregulowania kwestii rozwijania AI. Głównie zaakcentowane sześć rozwiązań, które pozwolą na optymalne i elastyczne wykorzystywanie tej technologii.

  1. Powołanie Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji – będzie to nowy, kolegialny organ; jego zadaniem będzie monitorowanie rynku i wspieranie przedsiębiorców.
  2. Rada Społeczna organem opiniodawczym – rada złożona będzie z przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków zawodowych oraz przedsiębiorców; ma na celu współkształtować politykę AI w Polsce.
  3. Upowszechnienie stosowania systemów AI, w tym systemów wysokiego ryzyka 
  4. Interpretacje generalne i indywidualne dla firm – przepis ma zapewnić stabilność i przewidywalność działania przedsiębiorstw, w których wykorzystywane są technologie oparte na sztucznej inteligencji.
  5. Coroczna informacja o mocach obliczeniowych i energii na potrzeby AI – pozwoli ona lepiej planować inwestycje związane z AI poprzez zapewnienia przejrzystości oraz monitorowanie zrównoważonego rozwoju.
  6. Rekomendacje najlepszych praktyk w wykorzystaniu AI – promowane będą etyczne i efektywne rozwiązania związane z technologią AI w różnych sektorach. 

Konsultacje społeczne

Europejskie przepisy dotyczące systemów zakazanych będą obowiązywać od 2 lutego 2025 r.  2 sierpnia 2027 r.   upływa ostateczny termin, w którym należy wprowadzić wszystkie regulacje.

Obecne prace nad ustawą w Polsce to czas trwania konsultacji społecznych. Każdy może wziąć w nich udział. Można to zrobić wysyłając swoje spostrzeżenia i uwagi na adres sekretariat.dp@cyfra.gov.pl do połowy listopada.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze