TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowa normalność. Premier przedstawił cztery etapy odmrażania gospodarki

Nie takich informacji oczekiwali przedsiębiorcy od premiera. Choć odmrażanie gospodarki podzielono na cztery etapy, brak w nich konkretów i dat, a pierwszy etap jest zniesieniem najbardziej absurdalnych zakazów, takich jak np. wejście do lasu. Tymczasem gospodarka dziennie traci ok. 7 mld zł.

Podczas konferencji, na której premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan odmrażania gospodarki, usłyszeliśmy:

– Pokazujemy drogę, pełną nadziei, która musi oznaczać utrzymywanie dyscypliny społecznej. Ta nadzieja to powrót do w miarę normalnego funkcjonowania w gospodarce i społeczeństwie – zaznaczył premier.

– Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Daty wejścia w życie kolejnych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

 Już od poniedziałku, czyli od 20 kwietnia otwarte zostaną lasy i parki z wyłączeniem placów zabaw. Wprowadzone zostaną nowe zasady w handlu i usługach:  w sklepach do 100 m kw. na terenie obiektu będą mogły przebywać 4 osoby na stanowisko kasowe, w większych sklepach powyżej 100 m kw. na 15 m kw będzie mogła 1 osoba robić zakupy.

Zmniejszono restrykcje w kościołach. 1 osoba będzie mogła przebywać na 15 m kw. Zrezygnowano też z asystowania osób dorosłych nastolatkom. Osoby więc powyżej 13. roku życia będą mogły przemieszczać się bez dorosłego.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na dalszych etapach łagodzenia przepisów związanych z epidemią koronawirusa będą otwierane kolejno rzemiosło, a następnie handel i usługi. Podkreślił, że decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: analizy przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia oraz realizacji wytycznych sanitarnych.

Wirus recesji rozchodzi się szybciej

Wcześniej na temat odmrażania gospodarki wypowiedział się między innymi prezes Business Centre Club Marek Goliszewski, którego zdaniem wirus recesji rozchodzi się w gospodarce szybciej niż koronawirus w społeczeństwie, a koszt obecnego spowolnienia gospodarki to strata rzędu 7-8 mld zł dziennie. Według danych przedstawionych przez BCC ponad 84 proc. przedsiębiorców uważa, że należy rozpocząć już odmrażanie gospodarki, której poszczególne obszary zostały zamknięte decyzjami rządu w związku ze stanem epidemii (badanie przeprowadzono w dniach 14–15 kwietnia na grupie 600 przedsiębiorstw).

Szczególnie mały i średni biznes liczy na umożliwienie normalnej działalności i otwarcie kawiarni, cukierni, małych punktów usługowych, choćby poprzez wprowadzenie ograniczenia do jednego klienta w lokalu. Zdaniem przedsiębiorców należy możliwie jak najszybciej uruchomić sprzedaż (w ograniczonym zakresie, np. wprowadzić limit wejść) w galeriach handlowych. Ponadto, oczekują oni przywrócenia dostępności hoteli, noclegów oraz wyżywienia podczas podróży w interesach, delegacji oraz dla ekip, np. przy montażu linii technologicznych czy prowadzeniu budów.

Rząd jak na razie ostrożnie podchodzi do przywracania normalności. Podczas konferencji premier przedstawił następujące etapy znoszenia ograniczeń.  

Cztery etapy znoszenia ograniczeń

Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

Pierwszy etap – od 20 kwietnia 2020

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

  • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m kw. wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
  • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m kw. na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni
  • życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież od 13. roku życia na ulicach bez dorosłych
  • kult religijny – 1 osoba na 15 m kw.

Jak wyglądają kolejne planowane etapy zdejmowania obostrzeń?

Drugi etap

  • otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
  • otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami
  • otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk

Trzeci etap

  • otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek
  • otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami
  • gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami
  • wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)
  • organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali.

Czwarty etap

  • otwarcie salonów masażu i solariów
  • umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness
  • teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym

Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie na niższym poziomie.

Źródło: gov.pl / forsal.pl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...