27 czerwca ostatni region Polski zmienił standard nadawania telewizji naziemnych na DVB-T2. Jednak nie wszystkie stacje musiały się do tej zmiany zastosować. Dlatego te, które zostały do zmiany standardu zmuszone, postanowiły wydać oświadczenie i walczyć z niesprawiedliwością.
Niedawno pisaliśmy o tym, że nierówne przepisy dotyczące przechodzenia na standard DVB-T2 mogą skutkować skargami do UOKiK i domaganiem się odszkodowań przez stacje komercyjne, które zostały poszkodowane w tym procesie.
Niektóre stacje czekały jednak do zakończenia refarmingu (27.06), by podjąć decyzję w tej sprawie. I taka decyzja się już pojawiła.
Stacje komercyjne uznały, że decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji traktujące inaczej telewizje prywatne i telewizję publiczną, zagroziła ich interesom. Przypominamy, że zgodnie z tą decyzją o ile stacje komercyjne musiały przechodzić na standard DVB-T2 zgodnie z ogłoszonym harmonogramem, to telewizja publiczna ma na to czas do końca 2023 r. Oznacza to, że wielu odbiorców może zostać pozbawionych dostępu do stacji nadawców prywatnych, a będą mogli oglądać jedynie programy telewizji publicznej. Może to dotyczyć nawet 2,5 miliona widzów.
Tak przeprowadzona procedura przeczy ustaleniom z ostatnich 2 lat przez nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji.
Dlatego stacje komercyjne wydały oświadczenie i zapowiadają walkę:
„Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując telewizję publiczną.
Będziemy walczyć o prawa widzów, a także nasze, jako największych nadawców w Polsce, ze skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców.”
Stacje, które zostały poszkodowane przez nierówne przepisy to Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, Eska TV, Polo TV, Fokus TV, TVN, TVN 7, TTV, TV Puls, Puls 2, Stopklatka.
Źródło: tvn.pl