TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Login i hasło to przeżytek? Nadchodzi uwierzytelnianie wieloskładnikowe

Cyfryzacja KPRM informuje o rosnącym znaczeniu uwierzytelniania wieloskładnikowego (ang. MFA, Multi-Factor Authentication).  To dobry sposób na zabezpieczenie dostępu m.in. do mediów społecznościowych.

Minister Marek Zagórski przytoczył następujący przypadek: „Uwierzytelnienie dwuskładnikowe warto stosować do ważnych kont, czyli tych, na których naprawdę nam zależy, na które włamanie spowodowałoby dla nas największe szkody. To np. poczta elektroniczna. Jeśli przestępcy dostaną się do naszej skrzynki odbiorczej – mogą ją wykorzystać do resetowania haseł na innych kontach. Dlatego warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie”.

Prawny obowiązek stosowania uwierzytelniania wieloskładnikowego mają banki. W tym przypadku jest to hasło lub PIN do logowania oraz SMS, za pomocą którego potwierdzamy transakcję.

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe można przeprowadzić poprzez wiadomości SMS lub bezpłatne aplikacje. Najpopularniejsze z nich to:

Dodatkowo, na portalu znajdziemy jeszcze poradnik tworzenia unikalnych i silnych haseł.

Inne przydatne linki:

Źródło: gov.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze