TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nadchodzą Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

Projekt ustawy o Obronie Ojczyzny zawiera zapis o utworzeniu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni podlegającego Dowódcy Komponentu WOC. Jego celem będą działania reaktywne, proaktywnej ochrony i aktywnej obrony cyberprzestrzeni.

Zgodnie z opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektem ustawy o Obronie Ojczyzny mają w Polsce pojawić się Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.

„Wojska Obrony Cyberprzestrzeni jako specjalistyczny komponent Sił Zbrojnych są właściwe do realizacji pełnego spektrum działań w cyberprzestrzeni, w szczególności w zakresie proaktywnej ochrony oraz aktywnej obrony elementów i zasobów cyberprzestrzeni kluczowych z punktu widzenia Sił Zbrojnych” – można przeczytać w projekcie ustawy.

Celem WOC ma być realizowanie programów rozwoju Sił Zbrojnych, aktywność związana ze szkoleniami, planowanie oraz organizowanie mobilizacyjnego i operacyjnego rozwinięcia oraz użycia WOC, a także budowa, utrzymanie oraz ochrona infrastruktury i informacji w cyberprzestrzeni czy prowadzenie działań i operacji w cyberprzestrzeni.

Uznano, że ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa z 5 lipca 2018 roku nie gwarantuje „właściwej ochrony kluczowych systemów i infrastruktury dla interesu państwa”. Dotychczas działania obronne realizowane były dopiero po wykryciu cyberzagrożenia. Teraz WOC będzie wyprzedzał fakty i reagował zanim jeszcze cyberzagrożenie się pojawi.

Internet jest międzynarodowy, więc i WOC takie być mają. Jednak pojawiają się pewne ograniczenia. Użycie Sił Zbrojnych RP poza obszarem Polski ma nastąpić w celu  „prowadzenia w pełnym spektrum działań w cyberprzestrzeni, które mają być realizowane lub mają wywoływać skutki w elementach cyberprzestrzeni lub z wykorzystaniem elementów zlokalizowanych poza granicami państwa, które nie oznaczają użycia Sił Zbrojnych poza granicami państwa”.

Sprawa wygląda zatem na bardzo poważną. Teraz pozostaje czekać na pełne wdrożenie ustawy. To minister obrony narodowej będzie określał szczegółowy zakres działania, siedzibę i strukturę Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. A wszystko to już niebawem, bo ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2022 r.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...