TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nadchodzą regulacje prawne crowdfundingu biznesowego

Coraz więcej osób zbiera w internecie pieniądze na różne cele. Najczęściej są to zbiórki na leczenie, na założenie biznesu czy na różne projekty artystyczne. Jednak nadal brakuje regulacji prawnych takich zbiórek. Niebawem zbiórki na cele gospodarcze mają zostać uregulowane.

Crowdfunding zyskuje na popularności. Przybiera on różne formy, gdyż może być to forma dotacyjna – darowizna na czyjąś rzecz, ale może być to też forma sprzedażowa, w której zakładający zbiórkę oferuje konkretne produkty (np. pierwsze wersje produktów, na których rozpoczęcie produkcji zbiera pieniądze) lub przedmioty symboliczne jak dyplomy. Istnieje też crowdfunding udziałowy, pożyczkowy oraz mieszany. Natomiast otrzymującym wsparcie może być osoba fizyczna, ale też przedsiębiorca czy inny podmiot jak spółka lub fundacja.

– Crowdfunding nie jest w żaden sposób uregulowany, co staje się dużym problemem. Tak silnie rozwijające się zjawisko wymaga interwencji ustawodawcy, by zabezpieczyć interesy obydwu stron – stwierdził adwokat Szymon Solarski.

Także wiceminister finansów Jan Sarnowski zdawał sobie sprawę z tego braku:
– Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, jest zjawiskiem dotychczas nieuregulowanym w polskich przepisach prawnych. Nie posiada również żadnej legalnej definicji.

Dlatego Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy wdrażającej rozporządzenie UE 2020/1503. Ma to na celu ujednolicenie zasad finansowanie społecznościowego modelu biznesowego w całej Unii Europejskiej. Dzięki temu przedsiębiorcy będą w prosty sposób mogli zbierać środki od inwestorów poprzez platformy internetowe.

Zmiany po przyjęciu unijnego rozporządzenia i dostosowanie polskiego prawa będą spore. Dotyczyć będą tak przedsiębiorców pozyskujących kapitał jak i inwestorów. Pozwoli to też pokonać barierę transgraniczną takich zbiórek.

– Mimo restrykcyjnych wymogów prawnych przewidzianych dla dostawców usług finansowania społecznościowego, jakie wprowadza nowy akt prawny, sądzę, iż podniesie popularność crowdfundingu – twierdzi Aleksandra Kopeć prawniczka w Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.- Crowdfunding ma szansę stać się atrakcyjną metodą finansowania nie tylko dla małych, pionierskich projektów, ale również dla przedsięwzięć o dużym znaczeniu gospodarczym – dodaje.

Przepisy mają być stosowane od 10 listopada 2021 r. Ale chociaż wprowadzą regulacje do zbiórek biznesowych, nie uregulują zbiórek charytatywnych.

Źródła:
https://businessinsider.com.pl
https://www.rp.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze