Nabór dla firm na rekompensaty za wysokie ceny gazu i energii

fot. Pixabay

Przedsiębiorstwa energochłonne mogą  składać wnioski o rekompensatę wysokich cen gazu i energii. Ruszył nabór na wsparcie, którego budżet to 5 mld zł.

– Przedsiębiorstwa energochłonne mogą już składać wnioski o rekompensatę wysokich cen gazu i energii – powiedziała na konferencji Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu.

Wsparcie, którego budżet wynosi 5 mld zł, dotyczy wszystkich sektorów, które zgodnie z ramami pomocy europejskiej mogły zostać do niego zakwalifikowane. To kolejny element z pakietu wsparcia dla przedsiębiorstw. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mają również zamrożoną niższą stawkę za energię. Niezależnie od zużycia w ciągu roku jest to 785 zł za MWh.

– Podejmujemy szereg działań, które mają złagodzić negatywne skutki wojny ekonomicznej, surowcowej wywołanej przez Rosję. To jest jedno z wielu działań, które podjęliśmy. Po pierwsze, taryfy dla małych i mikroprzedsiębiorców na prąd. Tutaj mamy rozwiązanie, które dotyczy bardzo dużych przedsiębiorstw, które są ważne w całym łańcuchu dostaw, ekosystemie gospodarczym – zapewnił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Resort rozwoju i technologii szacuje, że grupa przemysłów, które mogą skorzystać z dofinansowania, zużywa rocznie ponad 20 TWh energii elektrycznej. To ponad jedna trzecia zużycia przez wszystkie firmy przemysłowe. Branże, o których mowa, to głównie hutnictwo, ceramika, produkcja cementu czy nawozów.

Wnioski o pomoc trzeba złożyć do 22 lutego 2023 r. w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie. Operatorem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

– Koszty kwalifikowane są w okresie od lutego do końca roku 2022. Podmioty uprawnione do korzystania z finansowania to podmioty, które poniosły koszty w wysokości do 3 proc. wartości swojej produkcji na zakup nośników energii w odniesieniu do roku 2021 i do 6 proc. – maksymalny koszty zakupu energii elektrycznej i gazu, jeżeli bierzemy pod uwagę pierwsze półrocze roku 2022 r. –wyjaśnił Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnika prezesa rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze i Efektywności energetycznej budynków.

Mówił też o funkcjonowaniu programu, który ma dwa poziomy.

–  Tzw. podstawowy poziom dofinansowania – można uzyskać do 50 proc. kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 4 mln euro na grupę kapitałową. I drugi poziom, podwyższony gdzie można uzyskać do 80 proc. kosztów kwalifikowanych i tutaj ten górny poziom wynosi do 50 mln euro, jeżeli chodzi o grupę kapitałową. Ten podwyższony poziom dofinansowania mogą uzyskać podmioty, których tzw. wskaźnik EBITDA uległ obniżeniu o co najmniej 40 proc., jeżeli porównujemy dane z 2022 roku do 2021, albo osiągnął wartość ujemną – opisał program Mirowski.

Dodał, że okresem porównawczym jest drugie półrocze roku 2021 vs drugie półrocze roku 2022.

Źródło: bankier.pl