TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Na zmiany w zastrzeżeniu numeru PESEL trzeba czekać

Zastrzeżenie numeru PESEL pozwala chronić go przed bezprawnym wykorzystaniem. Dlatego warto go zastrzec, a cofać jedynie w sytuacjach, gdy sami potrzebujemy skorzystać z instytucji finansowej. Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili. Ale zmiany statusu wymagają czasu. Może to być 30 minut, ale też 12 godzin.

Od listopada 2023 r. można zastrzec swój PESEL. Pozwala to lepiej chronić dane przed wykorzystaniem przez osoby niepowołane. Dzięki zastrzeżeniu instytucje finansowe będą wiedziały, że dana osoba nie chce zaciągać kredytu czy innych zobowiązań finansowych.

Zastrzeżenia PESEL-u czy cofnięcie zastrzeżenia oraz ustawienie automatycznego zastrzegania i wgląd w historię statusu można zrobić na stronie obywatel.gov.pl lub skorzystać z aplikacji mObywatel.

Od początku udostępnienia możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżami i oszustwami poprzez zastrzeżenie numeru PESEL, skorzystały z tego cztery miliony osób.

Pojawiły się jednak wątpliwości dotyczące tego, że na zmianę statusu zastrzeżenia PESEL trzeba poczekać.

Cofanie zastrzeżenia

W każdej chwili można zastrzec numer PESEL, ale również cofnąć to zastrzeżenie, jeśli dana osoba potrzebuje skorzystać z instytucji finansowej w celu wzięcia pożyczki, skorzystania z zakupów na raty czy innego zobowiązania.

Można wtedy wybrać jedną z dwóch opcji:
– bezterminowo cofnąć zastrzeżenie – w tym wypadku PESEL przestanie być chroniony aż do czasu, gdy ponownie go zastrzeżemy,
– czasowo cofnąć zastrzeżenie – w tym wypadku osoba cofająca zastrzeżenie wyznacza dzień i godzinę, gdy PESEL zostanie ponownie zastrzeżony.

W przypadku, gdy PESEL przestaje być chroniony w wersji bezterminowej, na zmianę statusu trzeba poczekać. Może to być 30 minut lub nawet 12 godzin. Wynika to z potrzeby chronienia danej osoby.

W przypadku wypłaty dużej sumy z banku, gdy wcześniej PESEL był zastrzeżony, czas oczekiwania na weryfikację może wynosić nawet 12 godzin. To pozwala bankom na skrupulatną weryfikację sytuacji.

Po co są te przerwy?

Przerwy w zmianie statusu PESEL służą utrzymaniu bezpieczeństwa danych oraz zapobiegają w nadużyciach. Poza tym system służy obywatelkom i obywatelom, ale po drugiej stronie są instytucje finansowe, które też musza się dostosować do jego używania.

W przypadku, gdyby zmiany statusu zastrzeżenia były automatyczne i natychmiastowe, instytucje finansowe miałyby problem z aktualizowaniem sytuacji i braniem odpowiedzialności za swoją część działania systemu. 30 minut, które potrzebne są do zaktualizowania danych w systemie pozwalają również instytucjom finansowym na spokojnie weryfikowanie informacji. Nie musza tego robić w każdej minucie.


Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze