TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Motorola i Lenovo zakazane w Niemczech

Niemcy zakazują sprzedaży produktów marek Motorola i Lenovo na swoim terenie. Decyzja jest wynikiem orzeczenia sądu w trwającym sporze patentowym z InterDigital.

Wszystko zaczęło się od sporu patentowego InterDigital z Lenovo i Motorolą. Dotyczy technologii WWAN stosowanej przez te firmy, w którą wyposażone są wszystkie urządzenia korzystające z modułów GSM, 3G, 4G i 5G.

Spór sięga do świata podstawowych standardów patentowych (SEPs) i zasady FRAND. SEPs mają kluczowe znaczenie dla najważniejszych technologii stosowanych w łączności mobilnej. W posiadaniu tych patentów są firmy takie jak InterDigital. Z uwagi na nieprecyzyjne przepisy zasady FRAND w UE, możliwe jest pojawianie się wielu sporów i różnych interpretacji. Wiele z nich toczy się w Niemczech. W tym kraju sądy stosując lokalne przyjazne ramy prawne dla powodów wydały szereg nakazów przeciwko firmom takim jak właśnie Motorola i Lenovo.

Ostatni spór doprowadził do zakazu sprzedaży produktów Motorola i Lenovo. Na stronie Motoroli nie pojawiają się obecnie smartfony i tablety. Zakupić można jedynie akcesoria do nich.

InterDigital blokuje Motorolę i Lenovo

Na początku maja 2024 r. sąd rejonowy w Monachium orzekł na korzyść InterDigital. Firma złożyła od razu depozyt wysokości 4 mln euro i decyzja sądu stała się wiążąca. Blokuje to Motorolę i Lenovo ze skutkiem natychmiastowym.

Firmy nie mogą sprzedawać, oferować lub importować jakichkolwiek urządzeń obsługujących WWAN. Dotyczy to smartfonów, tabletów i laptopów korzystających z łączności komórkowej.

Oświadczenie firm Lenovo i Motorola

Firmy postanowiły odnieść się do całej sytuacji i sporu patentowego z firmą InterDigital na rynku niemieckim:

Jako międzynarodowy lider technologiczny Lenovo odnosi się z szacunkiem do wysiłków oraz inwestycji, które są motorem innowacji. Jesteśmy zarówno licencjodawcą, jak i licencjobiorcą własności intelektualnej. Jeśli chodzi o postępowanie w sprawie InterDigital (IDC), respektujemy decyzję sądu w Monachium, ale nie zgadzamy się z nią. Bierzemy pod uwagę nasze przekonanie, że IDC naruszyło swoje zobowiązania prawne do licencjonowania własnej technologii na uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących (FRAND) warunkach na rzecz Lenovo lub naszych poddostawców.

Dostęp do standaryzowanej technologii na warunkach FRAND ma krytyczne znaczenie dla przyszłości globalnego przemysłu technologicznego, dlatego zamierzamy kontynuować walkę o transparentność w zakresie negocjacji licencyjnych przeciwko firmom domagającym się wygórowanych stawek za swoje portfolio patentowe. Innowacje muszą być zarazem dostępne jak i przystępne pod względem finansowym, a nieracjonalne zachowania IDC w zakresie globalnego licencjonowania patentów oraz pobierane przez firmę opłaty są niekorzystne dla niemieckich klientów, zwłaszcza dla konsumentów. Ograniczają dostęp do najnowszych technologii i podnoszą ceny wykorzystujących je produktów.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny etap postępowania sądowego oraz rozpatrzenie naszej apelacji na rynku niemieckim.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze