TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Molestowanie w metaverse

Horizon Worlds to pierwsza próba wdrożenia metawersum przez Meta. Pierwsi użytkownicy mogą już z niego korzystać. Niestety na samym starcie pojawiły się problemy związane z molestowaniem w wirtualnym świecie.

Osoby z USA i Kanady, które ukończyły 18 lat, mogą korzystać z Horizon Worlds. Wymaga to jedynie konta na Facebooku. W wirtualnej przestrzeni można spędzać czas z 20 osobami jednocześnie. Jednak świat wirtualny nie jest wolny od problemów świata realnego.

Serwis The Verge informuje o molestowaniu w metawersum. Jedna z użytkowniczek na grupie dla betatesterów na Facebooku opisała sytuację obmacywania jej awatara przez kogoś obcego. W trakcie tej sytuacji wokół byli inni użytkownicy, którzy jednak nie interweniowali, a popierali to zachowanie. Wszystko miało miejsce w Plaza – centralnym miejscu spotkań tego środowiska wirtualnego. A jednak zgłaszająca problem użytkowniczka czuła się osamotniona i zagrożona.

Meta informację potwierdza. Jednocześnie informuje o niezastosowaniu przez użytkowniczkę „Safe Zone”, która mogłaby ja przed tym uchronić. „Safe Zone” jest elementem pakietu bezpieczeństwa w Horizon Worlds. To swego rodzaju bańka, w obrębie której nie można użytkowników dotykać czy z nimi rozmawiać.

Jak widać także w wirtualnym świecie stosowane są wyjaśnienia jak w realnym, gdy w przypadku molestowania zwraca się uwagę na to, że ofiara niedostateczne zadbała o własną ochronę.

To odczucie jeszcze potęguje nazwanie przez Viveka Shrama – wiceprezes Horizon sytuacji molestowania jako „absolutnie niefortunnej”. A potem dodanie:

– Mimo wszystko jest to dla nas dobra informacja zwrotna, ponieważ chcę, aby włączanie funkcji blokowania było proste i łatwe do znalezienia – wskazuje Sharma.

Rzeczywiście Meta udaje się stworzyć wirtualny świat jak realny. Wraz z jego wszelkimi zagrożeniami. A to chyba nie najlepsza informacja.

Źródło: dobreprogramy.pl. pcformat.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze