Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Jak dbać o swoją prywatność, aby nie paść łupem cyberprzestępcy? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę stworzyła specjalny kurs internetowy, który zachęca dzieci do nauki zasad bezpiecznego internetu.
Kurs „Misja: Bezpieczny Internet” składa się z 15 modułów, każdy z nich porusza inny temat. Uczy dzieci w wieku wczesnoszkolnym przez zabawę, jak bezpiecznie korzystać z sieci. Tematy poruszane w modułach to kwestie prywatności, cyberprzemocy, niebezpiecznych treści i hejtu.
Misję pokonuje się po kolei i dopóki nie zrobi się jednego modułu, to nie można przejść do następnego. Zadbano również o ograniczenia czasowe, aby dzieci dawkowały sobie czas spędzony przed komputerem i nie wykonały od razu 15 misji. Twórcy programu, zwracają bowiem uwagę, jak ważne jest to, aby ten czas spędzany w internecie a czas offline był zrównoważony.
Twórcy kursy z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, chcą uczulić młodych internautów na to, że zagrożenia istnieją, jak się przed nimi bronić i jak być na nie wyczulonym, bo oprócz korzyści, jakie daje internet, czyhają również różne zagrożenia. Podczas realizowania „Misji: Bezpieczny Internet” dzieci uczą się tego, jak reagować w niebezpiecznych sytuacjach, informować o tym osoby dorosłe i mieć też czujność na przykład na hejt czy sytuacje niebezpieczne.
Jakie są zasady bezpieczeństwa w internecie?
Po pierwsze używanie silnych haseł. Zazwyczaj używamy jednego hasła wszędzie, a tak nie powinno się robić. Po drugie – uwaga na podejrzane wiadomości. Po trzecie, musimy być świadomi, komu i w jakim celu udostępniamy dane. Powinna się również odbyć rozmowa pomiędzy rodzicami a dzieckiem, aby pokazać niebezpieczeństwa, jakie mogą być po drugiej stronie. Powinniśmy też od małego uczyć użytkowników, jak w sposób odpowiedzialny korzystać z internetu. Zarówno podczas gry, ale również edukacji.
Komisarz Andrzej Fijołek, cytowany przez Radio Lublin, zwraca uwagę, że „Nie może być tak, że dziecko często mówi, że to jest jego korespondencja, prywatne rzeczy i zdjęcia. Nie może być takiej sytuacji. To my jesteśmy rodzicami. Ramy są jasno określone: korzystasz na naszych zasadach albo nie korzystasz w ogóle. Dziecko nie może wywierać na nas presji. To musi być szczera rozmowa z dzieckiem, żeby ono miało w nas zaufanie. Bo samo ograniczenie, stworzenie filtrów, nie da nam zbyt wiele. Pamiętajmy, że dzieci się szybko rozwijają na tym polu i jeżeli nie jesteśmy informatykami, na którymś etapie pewnie przegramy walkę z tym, kto będzie bystrzejszy w internecie. Zwłaszcza jeżeli na co dzień nie pracujemy na komputerze”.
Kurs internetowy „Misja: Bezpieczny Internet” można zrobić na stronie sieciaki.pl. Jest on bezpłatny.
Źródło: Radio Lublin