Unijni ministrowie rozmawiali o kwestii cyberbezpieczeństwa Unii Europejskiej. Wszyscy przyjęli przez aklamację Apel Warszawski (Warsaw Call), który dotyczy wyzwań dotyczących cyberbezpieczeństwa. Współpraca w UE na rzecz lepszego zabezpieczenia przestrzeni cyfrowej całej Unii będzie opierać się na założeniach tego dokumentu.
– Cyberbezpieczeństwo to fundament stabilności i suwerenności Europy w XXI wieku. W dobie rosnących napięć geopolitycznych musimy działać razem, w ramach Unii Europejskiej i we współpracy z naszymi partnerami międzynarodowymi – deklaruje Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
Temat cyberbezpieczeństwa Unii Europejskiej pojawił się w trakcie pierwszego nieformalnego spotkania unijnych ministrów ds. cyberbezpieczeństwa w formacie Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (Rady TTE). Zdominował on całe spotkanie i pozwolił na zapoznanie się z treścią Apelu Warszawskiego w sprawie wyzwań dotyczących cyberbezpieczeństwa. Zgromadzeni na spotkaniu ministrowie zgodnie go poparli.
– Podczas dzisiejszych rozmów w Warszawie wypracowaliśmy konkretne kierunki działań, które pozwolą skuteczniej reagować na incydenty o dużej skali, usprawnić współpracę cywilno-wojskową oraz zapewnić odpowiednie inwestycje w cyberbezpieczeństwo, a przede wszystkim w wyspecjalizowane kadry – dodał Krzysztof Gawkowski.
Apel Warszawski – co zawiera ten kluczowy dokument dla przyszłości cyberbezpieczeństwa UE?
Apel Warszawski ma być podstawą dla kolejnych działań Unii Europejskiej w zakresie ochrony przestrzeni cyfrowej, a także odporności na zagrożenia. Dokument ten to trzynaście zaleceń przyjętych przez obecnych ministrów i przedstawicieli państw członkowskich.
W Apelu Warszawskim znalazło się sześć kluczowych obszarów, w których przede wszystkim powinny być podejmowane działania.
1.Wzmocnienie zarządzania kryzysowego poprzez sprawne przyjęcie Cybersecurity Blueprint, jak również przeprowadzenie ćwiczeń testujących jego działanie. Powinna być podniesiona ochrona infrastruktury kabli podmorskich, gdzie dochodziło w ostatnim czasie do wielu uszkodzeń.
2. Wzmacnianie współpracy cywilno-wojskowej w obszarze cyberbezpieczeństwa, co powinno obejmować także współprace na linii Unia Europejska – NATO. Kolejnym elementem jest wzmocnienie wymiany informacji pomiędzy państwami członkowskimi.
3. Przyjęcie mapy drogowej nowych technologii. Uzupełnione powinno zostać o ekspertyzy co do prognozowania strategicznego w obszarze cyberbezpieczeństwa.
4. Wzmocnienie horyzontalnego znaczenia dyrektywy NIS 2. Jest to ważny dokument dotyczący cyberbezpieczeństwa całej telekomunikacji, a jego wdrożenie powinno odbywać się nie tylko na papierze, ale być realnymi działaniami podejmowanymi dla podniesienia bezpieczeństwa.
5. Sprzyjające innowacje we wdrażaniu przepisów i uproszczenia oraz zmniejszenie obciążeń powinny być priorytetami w tym zakresie. Istotne jest także rozwijanie unijnych ocen ryzyka cyberbezpieczeństwa.
6. Większe wysiłki podejmowane na rzecz zwalczania niedoboru specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w UE.
7. Cyberdyplomacja, która wiąże się z wykorzystywaniem wszelkich środków w ramach zestawu narzędzi dla dyplomacji w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Pełny tekst Apelu Warszawskiego:
Źródło: gov.pl