Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało listę adresów tzw. „białych plam”. To miejsca, które nie mają dostępu do internetu szerokopasmowego. Mogą zostać objęte zasięgiem w czwartym konkursie w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Oszacowano także koszty tych działań.
Udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji lista adresów zawiera dane gromadzone w okresie od 11 listopada do 10 grudnia 2024 r. w ramach konsultacji społecznych obszarów białych NGA. Zgodnie z zebranymi informacjami miejsca te nie posiadają dostępu do szybkiego internetu. Nie zgłoszono w ich przypadku również planów inwestycyjnych.
Z udostępnionej listy wykluczone zostały adresy znajdujące się w granicach administracyjnych obszarów, na których są obecnie realizowane projekty szerokopasmowe dofinansowane z poprzednich konkursów KPO oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC). Lista ma charakter orientacyjny. Nie jest ostatecznym zbiorem „białych plam”, które wyznaczone są do dofinansowania.
Jeżeli adresu nie ma na liście, można sprawdzić jego status na stronie internetowej internet.gov.pl.
Również na tej stronie można zadawać pytania i zgłaszać wątpliwości za pośrednictwem specjalnego formularza.
Koszty zapełnienia “białych plam”
Ministerstwo oszacowało także koszty zapewnienia dostępu do bardzo szybkiego internetu dla każdego z zamieszczonych na liście adresów. Szybki internet określany jest jako ten o przepustowości co najmniej 300 Mb/s (pobieranie danych) i 100 Mb/s (wysyłanie danych).
Koszty wyliczył Urząd Komunikacji Elektronicznej w oparciu o Model Kosztowo-Popytowy.
Informacji o szacowanych kosztach objęcia zasięgiem sieci nie należy jednak utożsamiać z planowaną wartością dofinansowania na podłączenia tych miejsc do internetu szerokopasmowego.
Źródło: gov.pl