TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Minister Marek Zagórski o cyfryzacji w Polsce

Sekretarz stanu i odpowiedzialny za cyfryzację minister w KPRM Marek Zagórski udzielił kilku obszernych wypowiedzi odnośnie do przyszłości rozwoju sektorów cyfrowych w Polsce. Poniżej prezentujemy najbardziej istotne informacje dla branży telekomunikacyjnej.

Podczas wydarzenia “Czy Polska jest gotowa na 5G?”, przygotowanego przez Związek Cyfrowy Polska, minister poinformował, że projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie powinien w tym tygodniu trafić do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zagórski wyraził też zdanie, że Prezes UKE powinien wkrótce – gdy projekt ustawy będzie już prawie gotowy – rozpocząć konsultacje publiczne przed aukcją 5G. Polityk dodał, że jego zdaniem, w Polsce można zbudować sieć 5G bez chińskich dostawców, w oparciu o technologie firm z Europy.

Rząd planuje, aby 1,4 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczone został na budowę sieci szerokopasmowych, w tym 5G.

Na konferencji Państwo 2.0 sekretarz stanu wypowiedział się w sprawie cyfryzacji Polski: „Nie ma czegoś takiego jak skończona i zamknięta wizja e-państwa, ona oczywiście w generalnych zarysach jest przedstawiana, natomiast szczegóły muszą być zmieniane ciągle, choćby z tego względu, że wchodzą nowe technologie, ale także zmienia się sytuacja”. Zdaniem polityka kluczowe znaczenie ma to, czy dana cyfrowa funkcja działa i czy usprawnia funkcjonowanie obywateli.

Celem konferencji „Digital Services Act. The new rulebook for the digital economy”, organizowanej przez Forum Europe, była wymiana poglądów na temat projektu unijnego rozporządzeniu o usługach cyfrowych. Marek Zagórski zwrócił uwagę na zasady tworzenia i blokowania treści w internecie, obowiązki dla pośredników internetowych oraz nadzór regulacyjny nad moderacją treści.

Wszystkie powyższe reguły powinny dawać użytkownikom realną ochronę. Zdaniem Zagórskiego podstawą Internetu jest respektowanie prawa użytkowników do wolności wypowiedzi i dostępu do informacji. Elementy, które ujęte powinny zostać w negocjacjach w sprawie DSA znaleźć można na stronie ministerstwa. Zakazywanie połączeń z określonymi adresami IP lub stronami internetowymi ma zależeć od „względów obronności lub bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego”.

Zagórski odniósł się również do koncepcji operatora krajowego. Zdaniem polityka nowy podmiot nie będzie zagrożeniem dla rynku detalicznego. Operator krajowy ma zająć się łącznością specjalną w sposób uporządkowany.

Źródła: gov.pl / pb.pl / cyberdefence24.pl / serwisy.gazetaprawna.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...