TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Mikrotelefony – ulubieńcy więźniów

Mikrotelefony są urządzeniami, które chociaż wyglądają jak zabawki, to są w pełni funkcjonalne. Mini telefon komórkowy pozwala dzwonić i wysyłać SMS-y tak samo, jak jego duży odpowiednik. Natomiast jego niewielkie rozmiary sprawiają, że taki model zyskuje popularność w dość specyficznym środowisku więźniów.


W telefonach komórkowych następuje ciekawa ewolucja. Pierwotnie były ona dużych rozmiarów , gdyż nie było możliwości zmieszczenia całej potrzebnej do działania urządzenia elektroniki(wtedy przecież bardzo ograniczonego, bo głównie polegającego na wykonywaniu połączeń głosowych) w czymś o mniejszych rozmiarach. Wraz z rozwojem technologii i tworzeniem coraz mniejszych komponentów o coraz większej mocy czy pamięci, telefony zaczęły zmniejszać swój rozmiar. Na horyzoncie już pojawiał się mini telefon komórkowy.

Jednak wtedy nastąpiła kolejna zmiana i okazało się, że wraz z powszechnością obecności z transferu danych w telefonach, czyli szerokim korzystaniem z intertenu w tych urządzeniach, użytkownicy potrzebują większych ekranów, by robić to swobodnie. I trend miniaturyzacji się odwrócił.

Porównując dzisiejsze smartfony z tymi, które oferowane były 10-20 lat temu widzimy, że stają się one coraz większe. Co mają one takiej wagi, jak pierwsze telefony komórkowe zwane „cegłami”, ale rozmiary mają już całkiem spore.

Na przeciwnym biegunie są mikrotelefony, których rozwój poszedł tą pierwszą ścieżką – technologia umożliwia miniaturyzację, więc robi się urządzenie coraz mniejsze. Gdy w smartfonach wszystko rozrasta się do ogromnych rozmiarów – szczególnie ekran, mini telefon komórkowy ma wszystko bardzo małe i na pierwszy rzut oka wygląda nawet jak dziecinna zabawka.

Ale nie dajmy się zwieść tym pozorom i skromnym rozmiarom mikro telefonu komórkowego. To, że mają grubość około centymetra, szerokość około dwóch centymetrów, a długość to jedynie kilka centymetrów, nie sprawia, że nie mogą doskonale służyć. Mały rozmiar to może być spory efekt.

Telefon komórkowy w więzieniu

Przekonali się o tym więźniowie, którzy z uwagi na niewielkie rozmiary mikrotelefon bardzo chętnie go wykorzystują. Jest to jedyny sposób, by mieć telefon komórkowy w więzieniu.

Urządzenie łatwo jest ukryć, a jego funkcjonalność nie ustępuje telefonom pełnowymiarowym. Oczywiście przy założeniu, że takiego mini telefonu komórkowego potrzebujemy do typowych czynności wykonywanych przy jego wykorzystaniu czyli do dzwonienia czy wysyłania SMS-ów. Filmów w dobrej rozdzielczości na takim mikrotelefonie nie obejrzymy. Telefon w więzieniu jednak potrzebny jest do podstawowych zadań.

Czy w więzieniu można mieć telefon komórkowy?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista: NIE. Jednak to nie powstrzyma przestępców, by z niego korzystać.

Wszystko wskazuje na to, że z takiego mikrotelefon  właśnie skorzystał „Słowik”, który doskonale wie, jakie znaczenie ma prywatny telefon komórkowy w więzieniu. Najprawdopodobniej dostarczono mu model L8STAR, co pozwoliło przestępcy nawet zza krat swobodnie prowadzić swoje nielegalne interesy.

Mikro telefon komórkowy BM10 od L8STAR ma ekran OLED. Jego przekątna to 0,66”. Jeśli porównamy go z telefonem Redmi Note 7 o wyświetlaczu 6,3” od razu widzimy, jak ogromna jest to różnica. Ten konkretny model mikrotelefonu BM10 od L8STAR ma wymiary 68 × 23 × 11 mm i wagę 21 g. Dlatego tak łatwo jest go wnieść do więzienia, a potem w nim ukrywać. Nic dziwnego, że model stał się dla „Słowika” odpowiedzią na zapotrzebowanie na telefon komórkowy w więzieniu.

Jednak to nie jedyny taki model mikrotelefonu na rynku. Także marka LONG-CZ wprowadziła serię J z trzema urządzeniami. Równie małymi i równie funkcjonalnymi.

Jakie funkcje mają mikrotelefony komórkowe?

W przypadku propozycji obu firm mikrotelefony pozwalają na dzwonienie czy wysyłanie SMS-ów. Posiadają także wbudowaną w to niewielkie urządzenie technologię Bluetooth, co pozwala na wykorzystywanie ich jako Bluetooth dialery. Dzięki temu mogą być zsynchronizowane ze smartfonami czy tabletami.

Dostępna jest też słuchawka Bluetooth do mikrotelefonów, co również wykorzystują przestępcy. Ale niewielkie rozmiary mini telefonu komórkowego w zestawieniu z odpowiednim mocowaniem sprawiają, że właściwie całe urządzenie może być taką słuchawką.

Pamięć wewnętrzna mikro telefonu komórkowego mieści do 500 kontaktów. Telefony operują na częstotliwościach GSM 850/900/1800/1900 MHz. Oznacza to swobodną obsługę mikrotelefonu przez polskich operatorów i korzystanie z ich zasięgów.

Dodatkowymi funkcjami mikrotelefonów  są oferowane przez nie modulatory głosu. Można wybrać głos męski, kobiecy lub dziecięcy. A modele serii J oferują nawet 12 możliwości wyboru głosu.

Wadą takich mini telefonów komórkowych są baterie. Nie zapewniają one długiej obsługi. Można liczyć jedynie na do pięciu godzin rozmów lub 96 godzin czuwania. To jednak nie sprawia, ze przestaną one być ulubionymi telefonami w więzieniu.

Mikrotelefon może mieć każdy i nie trzeba w tym celu trafić za mury więzienne. Wystarczy wpisać hasło „mikrotelefon” lub nazwę modelu czy marki, by zapoznać się z ofertą na polskim rynku. Nie jest ona tak szeroka jak w przypadku urządzeń o standardowych wymiarach, ale tez jest z czego wybierać.

Źródło: komputerświat.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...