W dniach 11-16 listopada 2024 r. odbyła się wizyta polskiej delegacji w Stanach Zjednoczonych. W ekipie znalazł się wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka oraz członkowie sejmowej podkomisji stałej ds. sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów. W trakcie wizyty uczestniczyli oni w cyklu spotkań i wydarzeń poświęconych rozwojowi AI oraz regulacji nowych technologii.
– Nasza rozmowa z liderami sektora technologicznego oraz przedstawicielami instytucji rządowych stanowi kluczowy krok w kierunku zabezpieczenia przyszłości sztucznej inteligencji, łącząc innowacje z fundamentami bezpieczeństwa, ochrony prywatności i etyki. Wzajemna wymiana doświadczeń pomiędzy Polską a naszymi amerykańskimi partnerami jest nieoceniona w dążeniu do stworzenia spójnej i odpowiedzialnej polityki w obszarze AI – powiedział Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji.
Na początku odbyło się spotkanie z Dr. Laurie Locascio, podsekretarz stanu i dyrektorką Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) oraz z Elizabeth Kelly, dyrektorką AI Safety Institute. Rozmawiano o perspektywach NIST w zakresie sztucznej inteligencji i regulacji technologicznych.
W tym samym dniu wiceminister Michał Gramatyka oraz polska delegacja rozmawiali w Białym Domu z Karen Kornbluh z Biura Polityki Naukowej i Technologicznej. Tematem rozmowy była wizja łączenia innowacji z bezpieczeństwem, ochroną prywatności i sprawiedliwością.
Odbyło się również spotkanie z kongresmenem Billem Fosterem, który zajmuje się zagadnieniami finansowania badań nad AI oraz standardów etycznych.
Delegacja uczestniczyła w wydarzeniu A Transatlantic Approach to AI Competitiveness, którego celem było umożliwienie otwartego dialogu pomiędzy UE, Stanami Zjednoczonymi i Polską w związku ze współpraca transatlantycką związana z innowacjami i AI.
W trakcie spotkania z naukowcami z Uniwersytetu w Georgetown skupionymi wokół Center for Security and Emerging Technologies (CSET). Rozmawiano o analizie i badaniach dotyczących wpływu nowych technologii na bezpieczeństwo narodowe.
Wizyta w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych skupiła się na możliwości wykorzystania AI w branży medycznej.
Źródło: gov.pl